Great Blue Hole – nejmagičtější útvar v Karibiku

Great Blue Hole se nachází v Honduraském zálivu u pobřeží Belize a je součástí Bariéry Belize a zároveň druhého největšího korálového útesu na světě - Mezoamerického korálového útesu. Se svojí délkou téměř tisíc kilometrů se rozkládá ve vodách Mexika, Belize, Guatemaly a Hondurasu. Bariéra měří na délku přibližně tři sta kilometrů a od roku 1996 je v seznamu UNESCO.

Blue Hole

Great Blue Hole nevytvořil dopad meteoritu ani ruka člověka, vznikl na konci doby ledové propadem stropu jeskyně. Okraje díry jsou zdobeny krásnými krápníky a římsami a proto byla jeskyně zcela jistě kdysi nad hladinou oceánu. Vlivem zvyšující se hladiny oceánu se vápencový strop rozpouštěl až se probořil. Později se celá formace ocitla pod hladinou moře a vnitřní prostor vyplnila mořská voda. Tento jev se nazývá závrt, na pevnině se pro obdobné útvary používá také výraz cenote.

Blue Hole má tvar téměř dokonalého kruhu o průměru 274 metrů a s hloubkou vody v některých místech dosahujících až 125 metrů. Horní viditelná část celého útvaru je ve skutečnosti užší než hlouběji položené části a tak se přírodní těleso podobá gigantickému zvonu vystupujícího z mořského dna. Největší část krápníkové výzdoby je v hloubkách od třiceti do padesáti metrů a některé krápníky jsou až osm metrů dlouhé. Právě výjimečně pravidelný tvar tohoto útvaru a atoly nacházející se okolo, dávají místu neobyčejné kouzlo.

Mezoamerický bariérový útes

Útes se táhne podél celého pobřeží od poloostrova Yucatanu na severu až k pobřeží Hondurasu na jihu. Vytváří pás ve vzdálenosti patnáct až třicet kilometrů od pobřeží a představuje tak přirozenou bariéru, jež odděluje pobřeží a pláže od volného moře. V celé jeho délce jsou rozesety korálové ostrůvky, kterým se zde říká cays nebo cayes. Vzdálenost mezi útesem a pobřežím je poměrně veliká a tak většina potápěčských základen je umístěna právě na těchto cays.

 01

Potápění

Oblast je celosvětově vyhledávaným místem pro potápění, a tak není divu, že byla v několika anketách vyhlášena jako jedna z nejkrásnějších potápěčských lokalit na planetě. Za výjimečné zážitky se platí. Vstup činí cca 40 dolarů a když si připočítáte cenu dopravy na místo, případně půjčení potápěčského vybavení, vyjde vás jednodenní výprava zhruba na 4000 – 6000 Kč. Obvykle se výpravy potápí do hloubky čtyřiceti metrů a to už je hloubka pro zkušené potápěče, určitě by se nemělo brát na lehkou váhu. Proto místní společnosti vyžadují potvrzení o složení potápěčských zkoušek a evidenci uplynulých ponorů. Další variantou může být minimálně jednodenní potápěčský výcvik na místě a teprve pak vás pustí se potápět do magického Blue Hole.

02

Častým cílem bývá želví jeskyně asi padesát metrů od okraje jámy. Její dno je totiž v délce několika desítek metrů pokryté kostrami želv. Velkých, malých a rozhodně pořádně děsivých, zvlášť v okamžiku, kdy má člověk nad sebou padesátimetrový sloupec vody. Při troše štěstí vás tu může vyděsit i žralok obrovský nebo kapustňák širokonosý. Blue Hole zde ale není jediným potápěčským lákadlem. Pod hladinou vás také uchvátí bariérový útes, úžasné krasové jeskyně, kaňony ad. Korálové útesy v Karibském moři mají svojí osobitost, nevykazují sice tak velkou rozmanitostí života jako je tomu na útesech u Austrálie nebo v Indickém oceánu, ale mohou si nárokovat nejkrásnější jednotlivé korály a podmořské houby. Najdete zde ty nejmohutnější podmořské houby z celého světa. Některé sudovité houby jsou starší více jak sto let a dosahují průměru kolem dvou metrů. Nezapomenutelným zážitkem potápění je nesmírná různorodost podmořských prostředí.

Jacques Yves Cousteau [žak ív kustó]

Jacques Yves Cousteau byl francouzský námořní důstojník, oceánograf, vynálezce, ochránce přírody, fotograf a filmař zabývající se výzkumem, ochranou a popularizací života v mořích a oceánech. I když pocházel z rodiny advokáta, od dětství ho zajímalo létání a moře. Roku 1933 vstoupil do Francouzského válečného námořnictva, kde sloužil až do roku 1956, nakonec jako korvetní kapitán. Zasloužil se o zřízení oddílů vojenských potápěčů a vynalezl pro ně první vodní skútr. Už před válkou se zabýval potápěním, dokonce si postavil vodotěsné pouzdro na kameru a roku 1942 natočil svůj první podmořský film. Dále s dvěma spolupracovníky sestrojil dýchací přístroj aqualung a po válce konstruoval výzkumné ponorky a hlubokomořské kamery. V roce 1950 získal vyřazenou britskou minolovku a přestavěl ji na výzkumnou loď RV Calypso. Na její první výpravě natočil první barevný podmořský film v Rudém moři.

03

Při své expedici v Karibiku roku 1971 prozkoumal lokalitu Blue Hole, objevil a zdokumentoval zde krasové útvary. Tím Modrou jámu v 70. letech velmi zpopularizoval. Jacques natočil přes sto filmů a publikoval mnoho knih. Natočil také populární seriál Podmořský svět Jacquese Cousteaua. Jeho dokumentární filmy Svět ticha, Příběh červené rybky a Svět bez slunce byly oceněny nejznámější filmouvou cenou - Oscarem. V jeho odkazu pokračuje jeho syn Jean-Michel a vnoučata Celine a Fabien. Jeho jméno nese planetka, kterou objevil český astronom Antonín Mrkos roku 1985 na Kleti.

planetacestovani.cz
cs.wikipedia.org
novinky.cz
cestovani.lidovky.cz
stranypotapecske.cz

 

Back to top