Alfred Nobel a jeho dynamit

Celosvětově známý pojem dynamit je neodmyslitelně spojen se jménem Alfreda Nobela, švédského chemika, vynálezce a průmyslníka, který prožil většinu svého relativně krátkého života obklopen výbušninami. Na základě jeho závěti jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny a na jeho počest po něm byl pojmenován chemický prvek nobelium.

Alfred Nobel se narodil 21. října 1833 Stockholmu v stockholmské podnikatelské rodině. Byl třetím synem inženýra, vynálezce a stavitele mostů Immanuela Nobela (1801-1872) a jeho ženy Andriette Ahlsell Nobelové. Rodina Alfreda Nobela pobývala od roku 1837 ve Finsku a později v Rusku, kde jeho otec podnikal v oblasti výroby pozemních a námořních min. Alfréd měl velmi dobré soukromé vzdělání a v 17 letech mluvil nejen švédsky, ale také francouzsky, anglicky, rusky a německy. Měl veliké znalosti v oboru chemie, věnoval se také literatuře a přírodním vědám. V letech 1850 – 1852 studoval v Paříži, kde se setkal s Ascanio Sobrerem, mladým italským chemikem, který vynalezl nitroglycerin. A díky tomuto setkání začal Nobel své výzkumy s výbušninami.

V roce 1863 se rodina vrátila do Švédska, kde otec v městečku Heleneborg založil továrnu na výrobu nitroglycerínu . Bohužel při pokusech došlo k výbuchu (1864), při kterém zahynulo několik lidí včetně mladšího bratra Alfreda Nobela. Tehdy se Nobel zapřisáhl, že učiní práci s nitroglycerinem bezpečnější a přesunul své pokusy na loď na jezero Mälaren.

Vynález a využití dynamitu

Problém vysoké citlivosti nitroglycerinu k mechanickým a tepelným podnětům vyřešil Nobel v roce 1866 vynálezem dynamitu a roce 1867 začala jeho firma Alfred Nobel & Co vyrábět výbušninu pod názvem dynamit, což je v podstatě křemelina (křemičito-vápenný prach) nasáklý nitroglycerinem.

01

Dynamit se záhy po svém vynálezu stal velmi žádaným zbožím. Alfred Nobel otevřel po celém světě kolem 90 továren ve více než 20 státech. První výrobu dynamitu na našem území zavedl Nobel v srpnu 1870 v Zámcích u Prahy a v roce 1873 v Bratislavě. Během několika málo let vybudoval prosperující nadnárodní koncern, jenž si udržel významné postavení v silné celosvětové konkurenci více než 130 let (přímý nástupce - významná německá chemická a zbrojní akciová společnost Dynamit Nobel ukončila svou existenci v roce 2004).

Dynamit se používal se především ve stavebnictví k odstřelu zemin a skal. S dynamitem byl např. splavněn Dunaj odstřelem skal v soutěsce Železná vrata, nebo proražen železniční tunel Sv. Gottharda v Alpách. Dodnes se dynamit v různých modifikacích používá.

Patentová práva a Nobelova cena

Za svůj život získal Alfred Nobel 355 patentů (mj. 1876 výbušná želatina, 1887 ballistite - výbušný prach). Uplatněním patentových práv získal Nobel obrovské jmění a založil v roce 1895 (rok před svou smrtí) nadační fond, z jehož úroků je již více než sto let financováno každoroční udílení Nobelovy ceny. Tak přispívají finanční zdroje získané z vývoje vysoce ničivých produktů – výbušnin – k rozvoji řady vědních oborů, ale i kultury a míru.

02

Tato cena (resp. finanční odměna k ní) je vyplácena pouze z peněz ze závěti, kterou spravuje švédská Akademie věd a Alfréd Nobel ji obdařil částkou 32 miliónů švédských korun. Ceny jsou vypláceny z úroků (asi 160 000 švédských korun), poprvé byly uděleny v roce 1901 a v roce 1968 bylo přidáno i ocenění za ekonomii.

Nobelovou cenou byli vyznamenáni dva Češi. Jaroslav Heyrovský v roce 1959 za vynález a rozvoj polarografie a Jaroslav Seifert v roce 1984 za poezii.

Dnes je Nobelova cena obecně považována za nejvyšší ocenění, jakého může umělec, vědec nebo státník dosáhnout.

Z dostupných materiálů zpracovala Vladimíra Štěpánková

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top