Digitální továrna – hlavní téma MSV 2019

Letošní MSV potvrdil masivní nástup digitálních technologií do průmyslové praxe. Všechny kryté plochy výstaviště byly vyprodány a největším středoevropským veletrhem žilo celé Brno. Expozice 1 662 vystavujících firem z 30 zemí si prohlédlo více než 81 tisíc návštěvníků.

Digitální továrna – Česko jako průmyslová velmoc

Hlavní téma ročníku Digitální továrna 2.0 rezonovalo celým veletrhem a řešení zaměřená na digitalizaci průmyslu byla k vidění ve všech halách. Zapojení robotů do výroby a automatizovaná řešení jsou na MSV už dlouho standardem, ale letošní novinkou byl posun od nákupu jednotlivých technologií k jejich vzájemnému propojení. V pavilonu A1 vyrostla speciální expozice Digitální továrna, kde partneři v čele s firmami Microsoft a ABB předvedli digitalizaci výroby v praxi. Autonomní řízení pomocí umělé inteligence, vzájemná komunikace výrobních zařízení i využití digitálních dvojčat jako operačních agentů – budoucnost průmyslu si návštěvníci MSV prohlédli i vyzkoušeli prostřednictvím virtuální reality. Škoda Auto zde vystavila prototyp elektromobilu ŠKODA VISION iV.

Zlaté medaile MSV 2019

Odborná hodnotitelská komise udělila šest hlavních cen a jedno čestné uznání. Za celoživotní dílo byl navíc oceněn profesor Jaroslav Kopáček, který patřil mezi nejvýraznější osobnosti oboru hydrauliky a pneumatiky, kterému věnoval celý svůj profesní život. Ve svých úctyhodných 88 letech aktivně působí na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě.

Zlaté medaile za inovace získaly společnosti: Ceratizit za nástroj FreeTurn, CNC Invest za dlouhotočný CNC obráběcí stroj s dvanácti řízenými osami, ZKL Bearings CZ a jeho asymetrické radiální soudečkové ložisko s kazetovou klecí, oceněno bylo měkké opláštění Airskin výrobce Blue Danube Robotics, na expozici ALTEG Bohemia. Za inovativní návrh elektrického pohonu kol elektromobilu dostal cenu sportovní elektromobil StudentCar SCX, který vznikl na VŠB-Technické univerzitě Ostrava. V kategorii inovací v automatizační technice zabodovalo digitální dvojče výrobní buňky z Ústavu výrobních strojů, systému a robotiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Čestné uznání v kategorii inovací v transportu a logistice získal chytrý zásilkový box Tučňák společnosti TEXTILECO.

Český trh je atraktivní

Technologie se neustále posouvají dál a do každého odvětví pronikají inovace jak se návštěvníci mohli přesvědčit na 61. ročníku letošním strojírenském veletrhu v Brně. Atraktivitu českého trhu potvrdila mimořádně vysoká účast zahraničních firem a odborníků. Ze zahraničí přijelo 829 firem, tj. polovina všech vystavovatelů, přičemž nejvyšší zastoupení měly Německo, Slovensko, Čína, Itálie a Rakousko. Ve velkém rozsahu byly kolektivním účastmi zastoupeny zámořské země jako Čína, Indie a Tchaj-wan. Japonské a jihokorejské firmy, které vystavovaly přes svá evropská zastoupení.


Z Brna Vladimíra Štěpánková

 

Back to top