Odvodňovací práce s čerpadly Atlas Copco

Suché slunné léto je již bohužel za námi a většina stavebních společností aktuálně řeší nutnost odčerpávání povrchových či podzemních vod ve svých provozech. Společnost Atlas Copco s.r.o. může nabídnout bohaté zkušenosti v této problematice a několik variant řešení s čerpadly.

Ponorná čerpadla

Zatím stále nejběžnějším způsobem odčerpávání znečištěné vody v České republice jsou elektrická ponorná čerpadla. Původem švédská značka WEDA má velmi dobré jméno především v severní a střední Evropě díky více než 60letému vývoji a výrobě elektrických ponorných čerpadel. Aktuální řada WEDA začíná s nejmenšími čerpadly vybavenými elektrickými motory 0,4kW, kapacitou 270 l/min a na druhé straně končí nejvýkonnějšími čerpadly s motory 54kW a kapacitou úctyhodných 20 000 l/min.

Snahou společnosti Atlas Copco je nabídnout zákazníkům dobře ovládatelné výrobky, přičemž nízká váha je jedním z hlavních benefitů těchto čerpadel.

Nejmenší čerpadla jsou vyrobena z vysoce odolných plastů, zatímco od středně velkých čerpadel je tělo vyrobeno ze slitiny hliníku a příměsí. Unikátní těsnící systém spolu s jednoduchou údržbou snižuje provozní náklady a zaručuje jedny z nejekonomičtějších ponorných čerpadel na trhu.

Povrchová čerpadla

Při větším množství vody nebo nedostatku elektrické energie přicházejí do úvahy čerpadla povrchová s benzínovými či dieselovými motory. V tomto případě můžeme vybírat z velké škály 1 až 12 palcových samonasávacích čerpadel se suchým nebo mokrým primárním plněním. Výhodou těchto čerpadel je nezávislost na dodávce elektrické energie, spolehlivý a ekonomický výkon, možnost čerpání hustějších suspenzí a vod s obsahem částic do 100 mm.

03

U čerpadel se suchým plněním dochází k primárnímu sání pomocí vakuového membránového čerpadla, díky tomu mohou nasávat vodu z hloubky až 8,5 m. Následně dochází k automatickému odloučení vzduchu v separátoru a výtlaku odstředivým, částečně otevřeným, oběhovým kolem. Zcela automatický proces čerpání s možností plovákových spínačů zaručující kontrolu hladiny povrchových vod bez nutnosti obsluhy. Jsou vhodné pro protipovodňovou ochranu, drenážní systémy či odvodňování stavenišť a lomů.

Speciálně upravené čerpadla

Při nutnosti čerpání hustějších či vysoce abrasivních materiálů nebo bentonitových směsí doporučujme vyzkoušet speciálně upravená povrchová čerpadla s mokrým plněním řady BEN. Tato čerpadla mají speciálně upravené oběžné kolo a kryty z tvrzené litiny tak, aby byly velmi odolné vůči otěru a opotřebení i při práci v obtížných podmínkách. Dostupné jsou v 4 a 6palcovém provedení s kapacitou do 360m3/h.

Pístové čerpadlo

Pro čistší vodu (požadavek na vestavěné filtry pro sání) a kontinuální čerpání vody s větším množstvím vzduchu např. při zakládání staveb je zde varianta pístového čerpadla WEL PST 100 poháněného naftovým motorem Hatz. Kapotované čerpadlo má velmi nízkou spotřebou paliva (max.1,4 l/h), dlouhou palivovou nezávislost a tichý provoz.

01

Nejvhodnější řešení

Ať již zvažujete jakoukouli variantu čerpání, neváhejte oslovit naši společnost pro konzultaci nejvhodnějšího řešení a vyzkoušet některé ze zmíněných čerpadel Atlas Copco.

Široký sortiment

Obchodní oblast Power Technique Atlas Copco vyvíjí, vyrábí, distribuuje a servisuje mobilní kompresory, elektrocentrály, osvětlovací věže, odvodňovací čerpadla a stavební ruční nářadí. Společným zájmem je úspěšný rozvoj zákazníků, také díky inovativním technologiím a bohatých zkušenostem ve stavebnictví, lomařském a důlním průmyslu, energetice, vodohospodářství aj.

02

Zavázali jsme se plnit nejvyšší standardy bezpečnosti, kvality a účinnosti s ohledem na životní prostředí. V České republice spolupracujeme s řadou spolehlivých autorizovaných distributorů pro prodej a servis těchto strojů, tak abychom byli našim zákazníkům co nejblíže.

Text a foto: kolektiv autorů Atlas copco

 

Back to top