Nový přírůstek v lomu Mokrá – čelní kolový nakladač Cat® 988K

V pátek 2. října se v kamenolomu Mokrá u Brna předával jeden z největších čelních kolových nakladačů v České republice - Cat® 988K. Společnosti Českomoravský cement, a.s. jej dodala firma Zeppelin CZ s.r.o., výhradní prodejce těchto strojů do České republiky. Slavnostního křtu stroje v lomu Mokrá se zúčastnili mimo jiné představitelé vedení obou společností, zástupce firmy Caterpillar pro velké stroje v ČR i novináři z celé řady odborných médií. Nový nakladač bude v lomu zajišťovat nakládku rozvalu na pevné dampry.

Nakladač Cat 988K s provozní hmotností 51 tun a motorem o výkonu 432 kW vyniká nízkými provozními náklady na motohodinu, dlouhou životností a jak už je u Caterpillar zvykem, také precizním zpracováním každého detailu. K optimalizaci provozu je stroj vybaven moderními elektronickými systémy, které zabraňují přetěžování komponent (například hydrauliky) a dohlíží na maximální efektivitu při práci. Posádka stroje se může těšit na komfortní a dobře odhlučněnou kabinu, plusové body u posádek získává nakladač díky integrovanému joystickovému ovládání, které výrazně usnadňuje manipulaci se strojem. V lomu Mokrá doplnil nakladač Cat 988K stávající flotilu výrobce Caterpillar, skládající se z pevného dampru Cat 775B a nakladačů Cat 990, 950H a 990H.

c1

Prostorná kabina nakladače Cat® 988K vyniká perfektním zpracováním všech ovládacích prvků. Příkladná je její izolace jak proti pronikajícím vibracím, tak proti hluku. S hladinou vnitřního hluku 71 dB (A) patří k nejtiším nakladačům ve své třídě.

Cat® 988K - premiant v úsporách

První nakladače Cat 988 sjely z výrobní linky již v roce 1963 a velmi záhy se staly bestsellerem v oblasti těžebních provozů. Současná série, označená písmenem „K", patří také dnes k nejvyhledávanějším pomocníkům při těžbě hornin. Zkušenosti majitelů hovoří především o nízkých nákladech na přepravenou tunu a snadné údržbě těchto strojů.

Srdcem nakladače je elektronicky řízený motor Cat C18 ACERT™ se zdvihovým objemem 18,1 l. Spolehlivá účinnost motoru je zajišťována pomocí mechanicky ovládané elektronické řídicí jednotky (MEUI™), která optimalizuje kontrolu časování vstřikování a vstřikovací tlaky. Výkonového maxima je dosahováno již při 1 500 ot/min; práce v režimu nízkých otáček zvyšuje životnost pohonné jednotky a příznivě se projevuje také ve spotřebě paliva. Pro skutečně produktivní práci v těžkých podmínkách kamenolomů je nakladač 988K vybaven novou planetovou převodovkou, která umožňuje plynulé přeřazení při plném zatížení, a pokročilými systémy ICTC a RCS pro modulaci tažné síly na obvodu kol. Díky těmto technologiím se konstruktérům podařilo eliminovat prokluzy kol, čímž se snižuje opotřebení pneumatik nakladače. Kladné body sbírá nakladač u svých posádek joystickem s integrovanými funkcemi ovladače převodovky a řízení. Jednoduché ovládání stroje pomocí jedné ruky urychlí délku pracovních cyklů a nezpůsobuje únavu obsluhy.

Z hlediska produktivity stroje je klíčovým faktorem hydraulický systém. Hydraulika nakladače Cat® 988K pracuje se systémem PFC („Positive Flow Control"), který synchronizuje práci hydraulického čerpadla a ventilů, čímž se podstatně zvyšuje účinnost celého systému a zlepšuje se také odezva hydrauliky při práci s lopatou.

Cat® 988K – Základní technické parametry:

Výkon motoru 432 kW
Typ motoru Cat® C18 ACERT™
Emise U.S. Tier IV / EU stupeň IV
Statické klopné zatížení 32 700 kg
Objem lopaty 6,4 – 7,6 m3
Provozní hmotnost 51 t
Užitečné jmenovité zatížení 11,3 t

Text: kolektiv autorů P-Z
Foto: Vladimíra Štěpánková

 

 

Back to top