Atlas Copco SmartROC T45 v Jakubčovicích

Impact z čistého nebe, hit sezony 2016.

Společnost Atlas Copco s.r.o., dodavatel vrtacích souprav předala v září letošního roku firmě Austin Powder Service CZ, s.r.o. nejmodernější vrtací soupravu Atlas Copco SmartROC T45. Tato nová souprava je od září nasazena na vrtací práce v kamenolomu Jakubčovice nad Odrou, který patří společnosti Eurovia.

Vrtací práce – zvýšená poptávka

Letošní prodej osmi nových strojů koncepce řady Atlas Copco SmartROC svědčí o současné vysoké poptávce po vrtacích a trhacích pracích. Tyto stroje zakoupili zákazníci společnosti Atlas Copco, kteří tak rozšířili stávající flotilu vlastních vrtacích souprav Atlas Copco. A to, že žádná starší vrtací souprava Atlas Copco nebyla vyřazena z provozu, potvrzuje současnou hektickou situaci na trhu.

Zákazníky je nejvíce preferována vrtací souprava SmartROC T40. Společnost Austin Powder, na základě zamýšleného nasazení nového stroje v kamenolomu Jakubčovice, se rozhodla pro silnější typovou řadu SmartROC T45, která je tak první svého druhu v České republice.

Předávka stroje proběhla koncem září a dnes můžeme potvrdit, že volba nejsilnější vrtací soupravu Atlas Copco SmartROC T45, bylo rozhodnutí správné a pro danou lokalitu optimální.

Atlas Copco SmartROC T45

Jedná o stabilní robustní stroj, ideálně vyvážený i pro náročný terén, přesto spočívá její hlavní využití i jinde.

Souprava je vybavena zcela novým hydraulickým kladivem COP 3060 EX se zpětným úderem, o výkonu 30 kW, jednoduchým výložníkem, lafetou z hliníkového profilu s řetězovým posuvem, pohonnou jednotkou CAT C9.3 s výkonem 224 kW. Dále je vybavena vrtacím soutyčím o průměru 60 mm (T60). To je poprvé, kdy souprava Atlas Copco dodaná do České republiky, je tímto typem nářadí vybavena.

Vedle již dobře známých nadstandardních doplňkových zařízení, jako je centrální mazání, GPS kompas, zpětná kamera ad., má tento typ zcela nový komunikační internetový systém Certiq, který prakticky umožňuje sledovat veškerá dostupná data on-line. Oproti stávajícímu systému Procom, který stahoval data cca dvakrát denně, se jedná o výrazný posun, který je schopen rozklíčovat mnohem více detailů, prakticky ihned a práci stroje tak sledovat téměř v přímém přenosu ze vzdálené destinace.

03

SmartROC T45 je vybaven novým vrtacím softwarem, ve kterém nechybí ani možnost nastavit přímo z kabiny délku kroku pístu kladiva a ovlivnit tak frekvenci a sílu úderu. Nový software posunuje možnosti vrtání opět dále, než jsme si před deseti lety dokázali, s příchodem „počítačů" představit. Jak bylo zmíněno, souprava pracuje v kamenolomu Jakubčovice více jak dva měsíce a po této době, všechny sledované parametry předčily veškerá očekávání. Výsledky jsou pozoruhodné ve všech kritériích.

Vlastní práce

Vrtací práce se soupravou SmartROC T45 byly na lokalitě zahájeny ve značně narušené a nestabilní hornině (moravská droba), hlavně v první řadě odstřelu. Ale díky skrápěcímu zařízení, kterým je souprava vybavena a chemickým příměsím, bylo provedeno dovrtání odstřelu v excelentní kvalitě. V průběhu provádění dalších vrtacích prací, bylo dosaženo denního výkonu cca 600 m za 11 hodinovou pracovní směny, při spotřebě 0,4 – 0,5/ 1m vrtání, včetně přejíždění soupravy. Kombinace vrtacího nářadí Secoroc T-Wizz 60 spolu se zaváděcí tyčí průměru 87 mm, vrtaným průměrem 102 mm, bylo dosaženo těžko uvěřitelné přesnosti vrtání, vzhledem k ose vrtu. Na délce 22 metrů činily odchylky max. 0,9 milimetrů!!

02

Korunky jsou zvoleny „drop center" kulová a balistická o průměru 102 mm. Pro kvalitní broušení korunek je na vrtačce namontovaná plně hydraulická bruska na korunky Grind Matic RH. Tato unikátní bruska je poháněna hydraulickým systémem stroje a má minimální průtok oleje 12l/min při 140 barech, otáčky vřetena brousku 12 000 ot/min. Broušení a centrování roubíku je přesné, protože brusné kotoučky jsou vyrobeny v maximální toleranci na roubík. Průměrný čas broušení po zaškolení obsluhy na korunku je 3 min.

Světová špička ve své kategorii

Vrtací souprava SmartROC T45, která je absolutní světovou špičkou ve své kategorii, je přímo stvořena pro skutečné mistry vrtání, kteří dokáží doslova „vyždímat" všechny možnosti, které stroj nabízí. Souprava SmartROC T45 v rukách kvalitní obsluhy je zárukou pracovních výkonů, úspory paliva a nářadí, které byly ještě před pár lety těžko představitelné.

Vedle osvědčených „pracantů", SmartROC T40, které cestují z jednoho kamenolomu do druhého, je předpoklad efektivního využití soupravy SmartROC T45 zejména v kamenolomech s vysokou těžbou kameniva. Příchodem nejsilnější soupravy Atlas Copco na náš trh, se rovněž naskytují možnosti nahrazení vrtacích souprav s ponorným kladivem, tam kde to bude možné, soupravou SmartROC T45.

Souprava SmartROC T45, se vyrábí též v lehčím provedení pro vrtací práce jak v kamenolomech, tak pro práce v terénu, jako jsou na dálniční zářezy apod. Tato odlehčená verze je vybavena menším, dobře známým hydraulickým kladivem COP 2560 EX, lomeným ramenem a ocelovou lafetou.

Úspěšný rok

Přesto, že rok 2015 ještě není u konce, můžeme jej označit, díky počtu dodaných nových vrtacích souprav do České republiky, jedním z nejúspěšnějších v historii společnosti Atlas copco ČR.

Vstup soupravy Atlas Copco SmartROC T45, podobající se ráznému impaktu, na náš trh a zároveň dalším již potvrzeným dvěma objednávkám, je příslibem, že se tato souprava stane skutečným hitem pro rok 2016.

Společnost Atlas copco si je vědoma své odpovědnosti za český trh a touto cestou chce poděkovat všem zákazníkům, kteří se rozhodli pro spojení svých aktivit s ní, ať již v letošním hojném roce, či v minulosti. Chystá rozvoj servisního zázemí, včetně početního navýšení servisních techniků a další překvapení. S optimismem čeká události roku 2016.

atlas-copco

Text: Miloš Kánský a Vladimíra Štěpánková
Foto: Vladimíra Štěpánková

 

Back to top