Historie a současnost města Nha Trang

Historie a současnost Nha Trang Je tomu téměř 31 let, kdy do Vietnamu přijela první československá geologická expedice, jejímž členem jsem měl tu čest být. Byl jsem tehdy nejmladší, navíc poprvé na takovéto expedici, proto jsem vše vnímal mnohem intenzivněji než ostatní. Naším expedičním domovem, téměř sedm let, se stal právě Nha Trang, ještě poznamenaný nedávno proběhlou válkou. Teď je ale vše již úplně jinak.

This is almost 31 years old when she came to Vietnam, the first Czechoslovak geological expedition , whose members I have had the honor to be. I was then the youngest , moreover, for the first time on such an expedition , so everything I perceived more intensely than others. Our expedition home , almost seven years , had become Nha Trang , recently there were still scarred by war. But now everything has completely different.

Nha Thrang, město přibližně 450 km severně od Saigonu, patří k vyhlášeným vietnamským přímořským letoviskům, a navíc se v jeho okolí vyskytuje i několik velmi zajímavých historických památek. Přímo ve městě můžete navštívit zdejší hlavní křesťanskou katedrálu, architektonicky zajímavě řešenou, s jejíž stavbou se začalo v roce 1928. Vysvěcena byla roku 1934 a o rok později byly na kostelní věž umístěny velké hodiny. Kousek od železniční stanice na úpatí hory Trai Thuy najdete buddhistickou pagodu Long Son, která byla původně postavena v roce 1886. O 14 let později ji zničila bouře a byla znovu vybudována a následně ještě několikrát rekonstruována. Vchod je zdoben vyobrazením draků, jejichž motivy se objevují i v hlavní svatyni. Dominantu představuje na vrcholu nad pagodou socha Buddhy sedícího na lotosovém květu, která dosahuje výšky 14 metrů. Tyto dvě stavby tvoří, svým umístěním na dvou kopcích, typickou dominantu města. V Nha Trangu můžete dále navštívit Pasteurův institut, místní muzeum nebo galerii, a v neposlední řadě velmi významnou památku na původní říši Champa (čti Čampa). Jsou to Chamské věže umístěné na třetím vrcholu, dokreslující tak celkový charakter města.

Chamské věže Po Nagar

Pouhé 2 km severně od středu Nha Trangu na nízkém vrchu, v místech, kde vtéká řeka Cai do moře, se tyčí jeden z nejstarších komplexů věží bohyně Po Nagar. Věže byly zbudovány v období od 7. do 12. století národem Chamů, v tehdejším království Champa. Původně jich bylo asi osm, ale dnes jich je tu jen pět, různě zachovalých a v posledních letech zrestaurovaných. Centrální věž je zasvěcena Cri Cambhu, Jižní věž bohu Šivovi a Severozápadní věž, která má nejbohatší výzdobu, bohu Ganéšovi, synovi boha Šivy a bohyně Párvatí. Největší věž je Severní, její hlavní kaple sahá do výšky 28 metrů a má pyramidový tvar. Nachází se tu 2,6 metrů vysoká socha bohyně Umy (Šaktí nebo ženská manifestace Šivy), která má deset rukou a v každé drží předmět symbolizující sílu a intelekt Buddhy. Nejméně zachovalá je Západní věž pocházející z 9. století. Celý areál se rozkládá na vrchu nazývaném Cu Lao na ploše 500 m2.

Pagoda Long Son

Na dalším vrchu, téměř v centru města, dominuje bílá, asi dvacetimetrová socha Buddhy, který je velmi dobře vidět z jakéhokoliv místa ve městě. Na úpatí kopce je malebná pagoda, hojně navštěvovaná návštěvníky a věřícími. Je relativně nová, ale dokonale udržovaná se stylovou výzdobou. Od pagody vedou kamenné schody na vrchol kopce k soše bílého Buddhy. Asi v polovině výstupu po levé straně je přibližně deset metrů dlouhá socha dalšího vypodobení Buddhy, tentokrát ležícího. Socha je z kašírovaného betonu, téměř k nerozeznání od žuly. U vstupu do pagody je malá, ale malebná zahrada s bonsajemi, orchidejemi a dalšími atraktivními tropickými rostlinami. Založil ji v roce 1987 pan Ing. Nguyen Hoang Phiet s několika mnichy po návratu z dlouholetého vězení, kam se dostal po odsouzení za sympatie k jihovietnamskému režimu po ukončení války. Nyní spokojeně žije v klášteře s mnichy, stará se o zahradu sbírá v přírodě samorosty, které v zahradě vystavuje.

Nha Trang - „vietnamská riviéra“. Nha Trang je hlavní město provincie Khanh Hoa a považuje se za jedno z nejhezčích letovisek Vietnamu. Někdy se mu říká též „vietnamská riviéra“. Oblast je proslavená svými krásnými plážemi a tyrkysově průzračným mořem (neplatí v období dešťů). Pokud hledáte malé soukromé pláže, může Vás Nha Trang snadno zklamat. Přímo ve městě se nachází 6 km dlouhá bílá písečná pláž lemovaná kokosovými palmami. V Nha Trangu se též nachází několik vyhlášených restaurací specializovaných na ryby a plody moře.

Asi 30 km severně od Nha Trangu se rozprostírá pláž Doc Let s bílým pískem a postupným vstupem do moře. Na rozdíl od pláží v Nha Trangu je Doc Let mnohem klidnější, chodí sem spíše místní než cizinci, najdete tu soukromí a klid. Místní restaurace jsou proslavené vařenými kraby. Nedaleko pláže Doc Let můžeme najít ještě více opuštěnou Jungle Beach.

Jestliže jste přívrženci šnorchlování, nenechte si ujít jednodenní výlety na blízké ostrovy Hon Mun nebo Hon Mot. Jsou vyhlášené pro zájemce o potápění. V této oblasti se vyskytuje na 400 druhů korálů, přičemž toto číslo patří k nejvyšším na světě, což beze sporu zajišťuje úžasnou podívanou. Navíc je zde za normálních podmínek viditelnost do hloubky 10 -30 metrů. Nejhorší období pro potápění začíná koncem října a končí začátkem ledna.

Významná osobnost

Mimo zajímavé památky, nádherné moře a pláže, se město Nha Trang může pochlubit i velmi významnou osobností v oboru medicíny a bakteriologie. Jde o francouzského lékaře Dr. Alexandra Yersina, který velkou část svého života prožil v Nha Trangu, kde se věnoval medicíně a bakteriologii. Založil zde v roce 1895 pobočku Pasterova ústavu, kde působil dlouhá léta jako ředitel. Nha Trang v té době patřil do Annamu pod generální vládou Francouzské Indočíny. Jeho hlavním dílem bylo objevení původce dýmějového moru. Žil zde až do své smrti v roce 1943 a je tu i pochován. V jeho domě je v současné době muzeum věnované jeho práci a působení ve Vietnamu.

 

 

Back to top