Národní technické muzeum otevřeno

„Zdá se to skutečně neuvěřitelné, ale onen historický okamžik, na který čekaly celé generace muzejníků, nastal v úterý 8. října 2013, kdy po tři čtvrtě století se nejenom stavebně dokončená, ale i plně zařízená a i s vybudovanými expozicemi představila budova Národního technického muzea v plné své kráse. Ano, Národní technické muzeum je konečně po 75 letech dokončeno“ řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr při slavnostní vernisáži k dokončení muzea a otevření posledních čtyř expozic.

Národní technické muzeum bylo 16. února 2011 po téměř pětileté rekonstrukci znovu otevřeno veřejnosti. V tomto roce bylo představeno pět nových expozic včetně tradiční expozice Dopravy. V následujícím roce byla otevřena expozice Technika v domácnosti. Samotná rekonstrukce budovy muzea byla ukončena v červenci 2012 a budova byla po neskutečných 74 letech zkolaudována. V červnu letošního roku rozšířily nabídku muzea expozice Chemie kolem nás a expozice Měření času. Nyní byly otevřeny čtyři poslední expozice - Hornictví, Hutnictví, Interkamera a Technika hrou s výstavou Top Secret. Atraktivní součástí expozice Hornictví je veřejností dlouho očekávaný uhelný a rudný důl.

plakat

Staletí technického důvtipu tak představuje muzeum již ve dvanácti stálých expozicích.

Nová expozice dějin hornictví je věnována vývoji hornictví od paleolitu po současnost. Náplní je především představení báňské techniky a dobývacích technologií v průběhu dějin. Nově je expozice zaměřena na důlní stroje a zařízení, přičemž je věnována značná pozornost báňskému strojírenství.

Nejdůležitějším pilířem expozice je maketa rudného a uhelného dolu z 50. let 20. století, jejíž chodby dosahují rozlohy 350 m², která již dnes sama o sobě tvoří unikátní soubor sbírkových předmětů a věrohodně ztvárněných dioramat. Maketa dolů je vybavena novými světelnými prvky, které jsou vytvořeny zelektrizováním originálních důlních svítidel, karbidových lamp a elektrických kahanů. Návštěvníci mohou ,,fárat“ s vlastním svítidlem v doprovodu odborného lektora. Nové pojetí umožňuje návštěvníkům pocítit reálné prostředí dolů.

Na výstavní sály i chodby dolů navazuje prostor montánní herny určené pro interaktivní hry a doprovodné programy.

www.ntm.cz

 

Back to top