Novinky a premiéry strojů Liebherr na Baumě 2013

Zaručeně největší kompaktní expozici měla domácí firma Liebherr. Prosklená několikapatrová stavba se tyčila mezi stavebními stroji a jeřáby, které ji i převyšovaly. Samozřejmě, že největším poutačem pro návštěvníky byly gigantické stroje – dempr T 264, těžební pásové rypadlo R 9400 a téměř 50m3 lžíce. Společnost Liebherr představila na Baumě mnoho novinek, některé z nich uvádíme.

Novinky a světové premiéry stavebních strojů

Novým pásovým rypadlem R 914 Compact, které mělo na veletrhu Bauma 2013 světovou premiéru, doplňuje Liebherr svůj program kompaktních pásových rypadel. 

Z oblasti stavebních strojů Liebherr představil nová pásová rypadla R 976 a R 960 SME třídy 60 a 90 tun, která jsou navržena pro náročné práce v těžebním průmyslu a zemním stavitelství. Devadesát tun těžký stroj R 976 přichází jako nástupce osvědčeného modelu R 974 C s horovou - skalní nakládací lžící 5,1 m³, s robustními ochrannými prvky. Model R 960 SME se představil s podkopovou lžící o objemu 3,25 m³. Jak horová, tak i podkopová lžíce jsou vybaveny novým zubovým systémem „Z" Liebherr.

Mnoho obdivovatelů přitahoval gigantický dampr Liebherr T 264. Při maximálním užitečném zatížení 240 tun / 218 t a hmotnosti prázdného vozidla 184 tun / 167 t dosahuje celková hmotnost vozidla 424 tun / 385 t. Světovou premiéru na letošním veletrhu Bauma měl také pásový dozer PR 736 o hmotnosti 20–25 tun.

Jde o první pásový dozer nové 6. generace při jeho návrhu byla v popředí snaha o zvýšení efektivnosti a snížení spotřeby paliva i emisí CO2. Novým pásovým rypadlem R 9XX concept představil Liebherr technologický nosič pro elektrické hybridní pohony. Přináší příklad technologií, které umožní výhledově regenerovat energii a zlepšit tak hospodárnost a dlouhodobé využití stavebních strojů. 

Poprvé také představil kolový nakladač s převodovkou s rozdělením hydrostatické a mechanické hnací síly. Technologickým nosičem této nové koncepce pohonu je největší kolový nakladač Liebherr L 586 s překlopným zatížením cca 20 tun. S novým strojem A 922 Rail prezentovala společnost Liebherr následníka úspěšného dvoucestného rypadla A 900 C ZW. Stejně jako předchůdce, může být nový model A 922 Rail o provozní hmotnosti 19,9 až 22,2 t, používán jak na silnici, tak i na kolejích.

S rypadlem HS 8100 HD představila společnost Liebherr na veletrhu Bauma 2013 vedle hybridní verze rypadla HS 8300 HD další novinku z konstrukční řady mnohostranně využitelných hydraulických lanových rypadel. Z řady strojů Liebherr speciálně vyvinutých pro překládku materiálu byl předveden nový Liebherr LH 50 M.

Novinkou bylo také míchací zařízení Liebherr Mobilmix 2.5, které dodává maximálně
110 m³ zhuštěného čerstvého betonu za hodinu.

Novinky a premiéry jeřábů Liebherr

Světovou premiéru měl na Baumě věžový otočný jeřáb Liebherr 1000 EC-H. Nově zkonstruovaný jeřáb 1000 EC-H je vyráběn v provedení maximální nosnosti 40 tun a při 80 m vyložení o nosnosti na špici 11 500 kg Další z oblasti jeřábů byl představen specialista na montáže větrných elektráren jeřáb Flat-Top 1000 EC-B 125 Litronic. Maximální nosnost nového jeřábu činí 125 t v šestilanovém provedení, resp. 100 t ve čtyřlanovém provedení. Dále nový pásový jeřáb Liebherr LR 1250 ve třídě 250 tun a nový 1000tunový pásový jeřáb LR 11000, který je vybaven hlavním výložníkem o délce 72 m, 650tunovou hlavou, derikovým výložníkem a zavěšeným závažím. Představen byl také světově nejsilnější třínápravový mobilní jeřáb 60tunový jeřáb LTM 1060-3.1, který disponuje 48 m dlouhým teleskopickým výložníkem a nový šestinápravový mobilní jeřáb LTM 1300-6.2 se svým 78 m dlouhým teleskopickým výložníkem.

Zájem předčil očekávání


Na letošní Baumě měla společnost Liebherr vskutku plno novinek a jejich expozice byla stále zaplněná návštěvníky. Došlo k uzavření mnoha zakázek a v některých produktových oblastech to přesáhlo i veškerá očekávání, zvláště v oblasti věžových a mobilních jeřábů. Velká poptávka po zemních strojích přišla ze západní a východní Evropy, jako například z Německa, Ruska, Francie, Nizozemí a Švýcarska, ale také ze Severní Ameriky a Afriky. Kromě toho byl také velký zájem o stroje na překládku materiálu, což se projevilo v mnoha obchodních transakcích.

Rádi bychom poděkovali českým zástupcům společnosti LIEBHERR-STAVEBNÍ STROJE CZ s.r.o., provoznímu řediteli, panu Jaroslavu Moravcovi a vedoucímu marketingového oddělení, Janu Kadubcovi, kteří nám ochotně věnovali čas a provázeli celou expozicí.

Vysoké učení technické v Brně na mezinárodním veletrhu Bauma 2013 v Mnichově


Společnost LIEBHERR-STAVEBNÍ STROJE CZ s.r.o. uspořádala pro Vysoké učení technické v Brně návštěvu největšího mezinárodního stavebního veletrhu Bauma 2013. Návštěva obsahovala krátkou prezentaci firemní skupiny Liebherr, moderovanou prohlídku výstavní plochy a taktéž informace o největším mezinárodním stavebním veletrhu Bauma 2013. Na 54 studentů tak mělo jedinečnou příležitost navštívit tento veletrh a dovědět se více informací o společnosti Liebherr a jejich produktech.

Vladimíra Štěpánková

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top