Společnosti ZEPPELIN a Caterpillar ukázaly směr na veletrhu Bauma 2013

Výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar, spolu s německým dealerem ZEPPELIN GmbH, ukázali na veletrhu bauma 2013 v Mnichově, kam směřuje vývoj v oblasti stavebních strojů a technologií. Na ploše více než 12 000 metrů2 představili veřejnosti na 70 novinek výrobce Caterpillar a také jedinečné technologie a služby, které vycházejí vstříc aktuálním potřebám stavebního trhu, snižují majitelům náklady a jsou šetrné vůči životnímu prostředí.

Promyšlená prezentace

Expozice do tvaru oválu nabídla návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se podrobně s vystavovanými novinkami, a to prostřednictvím interaktivních panelů u vybraných strojů a také multimediálních prezentací ve středovém kruhu haly. Novinkou byly posuvné LCD displeje, zobrazující rentgenový průřez strojem s detailním popisem vybraných komponentů. Tyto displeje byly často využívány k prezentacím v rámci tzv. „tour guides“ – tedy komentovaných prohlídek strojů s odborníkem ze společnosti Caterpillar. V severní části expozice Cat našly své místo prezentace k poprodejním a servisním službám, zejména Product Link™ a Vision Link™ , které jsou důležitým pomocníkem při efektivní správě vozového parku.

Půjčovna strojů The Cat Rental Store měla podobně jako značka Hyster svůj výstavní prostor venku před halou. Součástí půjčovny byla i letos oblíbená zahradní restaurace (tzv. „biergarten“), která je ideálním místem pro setkávání klientů půjčovny z celého světa.

Přestavba dosluhujících strojů podle původní dokumentace výrobce – program s názvem Cat Certified Rebuild (CCR) – získal od svého uvedení na trh početnou skupinu příznivců. Návštěvníci se mohli sami přesvědčit, jak důkladná je renovace techniky v programu CCR.

V hale 4 měla své zázemí divize Caterpillar Industrial, která představila typovou řadu motorů, splňující emisní normy EU Stage IV a USA EPA Tier 4. Motory s výkonem od 8,2 do 895 kW jsou využívány i dalšími výrobci, a to v průmyslových odvětvích, ve výstavbě a při těžbě surovin.

Představené novinky Cat

Jak lze dosáhnout vysokého výkonu při nízkých provozních nákladech demonstroval Caterpillar na vystaveném rýpadle Cat 336 E H s hybridním pohonem, který je první svého druhu v historii značky. Princip hybridu spočívá v tom, že při pohybu otoče je energie, vznikající brzděním, soustřeďována do sběrných akumulátorů v zadní části stroje, odkud je pak zpátky využívána pro pohon otočné části rýpadla. Stroj disponuje také inovativní hydraulikou a „inteligentní“ elektronikou v motoru, která snižuje spotřebu paliva oproti srovnatelným strojům v této kategorii až o 25 %.

Úsporu nákladů demonstroval výrobce i na nakladači Cat 930K s elektronicky řízeným hydrostatickým pohonem, který umožňuje strojníkovi využít maximálního výkonového potenciálu motoru při polovičních otáčkách (v tomto případě 1550ot/min.) v porovnání s konvenční konstrukcí pohonu. Díky elektronicky řízenému hydrostatickému pohonu se jízdní komfort u takto vybavených stavebních strojů přibližuje komfortu u osobních automobilů. „Například úroveň v hluku v kabině je díky nízkým otáčkám motoru a tlumicím zesíleným panelům v této třídě bezkonkurenční,“ prozradil přímo na místě aplikační konzultant Phoenix-Zeppelin Pavel Škopek, který má se stroji Cat dlouholetou zkušenost. V kategorii velkých nakladačů odbornou veřejnost zaujal padesátitunový nakladač Cat 988K, vybavený novou řadou motorů s technologií SCR pro účinnější spalování paliva. Tyto motory splňují nejpřísnější emisní normy Tier 4 Final (USA)/ Euro IV (EU) a (MLIT) Step 4 (Japonsko) a jsou již optimalizovány pro přidávání 32procentního roztoku močoviny.

V kategorii pásových dozerů Cat bylo k vidění několik modelů, kterým dominoval model Cat D7E s kombinovaným diesel-elektrickým pohonem a také nový pásový dozer D6K2. Ve standardní výbavě nových dozerů Cat nechybí revoluční AccuGrade™ systém, který na základě údajů, přijímaných ze satelitu prostřednictvím GPS, samočinně upravuje nastavení pracovních nástrojů stroje, aby práce stroje odpovídala přesným parametrům od zadavatele stavby.

Gigantické rýpadlo

Největší divácký zájem měly tradičně velké stroje Cat, určené převážně pro těžbu v lomech. Jejich zástupcem na baumě bylo 220tunové podkopové rýpadlo Cat 6020 B, vycházející z koncepce značky Bucyrus kterou Caterpillar v rámci akvizice nedávno získal.

 

Stroj najde uplatnění v největších povrchových dolech na světě, například v Austrálii nebo Africe. Uplatnění v českých nebo slovenských podmínkách se zatím jeví jako nereálné: „O nasazení takového obřího rýpadla by se teoreticky dalo uvažovat například ve velkých hnědouhelných pánvích na Mostecku, ale vzhledem k současné koncepci těžby uhlí v České republice je šance vidět Cat 6020 v pohybu minimální,“ řekl novinářům Michal Kafka, manažer prodeje nových strojů Cat ve společnosti Phoenix-Zeppelin.

Zhodnocení veletrhu

Objem obchodů koncernu, realizovaných během veletrhu, dosáhl rekordních 257 mil. Eur, a to při počtu 2017 prodaných strojů a zařízení značky Cat. Své zástupce tu měla i česká společnost Phoenix-Zeppelin. Ta během veletrhu přivítala na stánku přes 300 českých návštěvníků z řad partnerů, zákazníků, médií nebo odborných škol. Letošního veletrhu Bauma se také zúčastnilo téměř 50 členů Klubu posádek Cat.

„Účast na mezinárodních akcích tohoto typu je přínosem nejen z hlediska posílení stávajících obchodních a partnerských vazeb, ale především také kvůli možnostem, které veletrh nabízí při navazování nových kontaktů. Myslím, že podobné veletrhy přispívají ke kultivaci zdravého konkurenčního prostředí a jsou pozitivně vnímány vystavovateli i návštěvníky.“ vystihnul generální ředitel Phoenix-Zeppelin, Stanislav Chládek.

Rádi bychom poděkovali ing. Michaele Hanzlíkové a Janu Rybářovi, Bc. za čas věnovaný při prohlídce expozice ZEPPELIN na Baumě 2013.

 

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top