Pásová rýpadla Cat řady E s řadou vylepšení pro efektivní provoz

Pásová rýpadla Cat řady E s řadou vylepšení pro efektivní provoz Od svého uvedení na trh v 90. letech se rýpadla Cat stala téměř legendárními stroji, které najdou uplatnění v lomech při těžbě i na stavbách při manipulaci se sypkými a pevnými materiály. Současná řada E těchto rýpadel je vybavena celou řadou nových funkcí pro úsporu paliva a také konstrukčními prvky pro zvýšení produktivity práce.

Snížení emisí a úspora paliva

Pohon pásových rýpadel Cat řady E zajišťují nízko emisní motory C7.1 s technologií ACERT pro efektivní spalování paliva. Použitý vysokotlakový palivový systém motoru umožňuje spalovat bionaftu až do kategorie B20 (20% obsah bionafty), a rýpadla tak splňují všechny současně platné emisní směrnice. Vylepšení doznal palivový filtr, který je nově vybaven systémem ruční nebo automatické regenerace. V režimu automatiky se regenerace spouští vždy při nasycení filtračního systému a provoz stroje nemá žádný vliv na regenerační proces. V případě, že se stroj pohybuje v hořlavém prostředí nebo v podmínkách vysokých teplot, může strojník stiskem tlačítka automatickou regeneraci vypnout. Automatická, elektronicky řízená regulace je použita také u ventilátoru, který se samovolně přepíná do různých režimů podle aktuální okolní teploty. Aby se docílilo vyšší úspory paliva, jsou rýpadla řady E vybaveny třemi volitelnými výkonovými režimy, mezi kterými může obsluha pohodlně přepínat (podle aktuálního zatížení) pomocí spínače na monitoru nebo konzole.

Bezkonkurenční hydraulický výkon

Kritériem při výběru vhodného rýpadla nejsou pouze provozní náklady, ale také hydraulický výkon, potřebný pro bezpečnou a rychlou manipulaci. Rýpadla Cat řady E disponují vysokotlakovým systémem s jednoduchým dvojitým hlavním ovládacím ventilem, který má vyšší životnost a současně přispívá ke snížené spotřebě paliva. Přesnější ovládání otoče při nakládání materiálu zajišťuje ventil ovládaný elektronickým řídícím modulem (ECM); elektronicky ovládaný ventil najdeme také na výložníku. Jeho primární funkcí je minimalizovat průtok čerpadla při klesání výložníku, aby nedocházelo ke zbytečným palivovým ztrátám při „neproduktivní“ práci.

Když je údržba stroje hračkou…

Průběžné monitorování všech strojů v provozu a vyhodnocování poznatků z praxe přináší Caterpillar dnes tolik žádanou protihodnotu v podobě maximální efektivity při provozu strojů. Zkušenosti strojníků se promítají do konstrukčních řešení, které usnadňují běžnou údržbu stroje. U rýpadel E, podobně jako u jiných nových strojů Cat, jsou servisní body soustředěny do dobře přístupných míst. Například filtr venkovního vzduchu je umístěn na boku kabiny, kde se dá snadno a rychle vyměnit. Také veškeré měrky, výpustné kohouty, chladiče a filtry jsou konstruovány s ohledem na „čistou“ údržbu.

Stanoviště obsluhy v režimu „high-tech“

Caterpillar staví kabiny tak, aby ani mnohahodinové směny nepředstavovaly pro obsluhu žádnou zátěž. Současná úroveň komfortu nabízí pohodlí, srovnatelné například s velkými trucky. Vyhřívané a odvětrávané sedačky se vzduchovým odpružením poskytují výbornou oporu obsluze stroje, stejně jako konzole s nastavitelnými pákovými ovladači a 7“ LCD monitor, na kterém lze nastavit řadu přídavných funkcí, mimo jiné například užitečnou funkci samočinného vypnutí motoru, pokud pracuje určitou dobu na volnoběh. Ovládání je k dispozici ve 42 jazycích, včetně češtiny. V případě, že je stroj vybaven volitelnou couvací kamerou, slouží monitor také jako obrazovka pro přenos obrazu ze zádě stroje.

Rýpadla pod kontrolou

Všechna rýpadla Cat řady E jsou nyní již ve výrobě vybavena přípravou pro instalaci systémů Cat® Product Link a Condition Monitoring – jedinečných monitorovacích systémů, které umožňují efektivní správu strojů. Také příprava pro instalaci nivelačních systémů je nově standardní součástí E rýpadel.

Speciální nabídka

Oficiální distributor strojů Cat do České republiky, společnost Phoenix-Zeppelin, připravila pro své zákazníky speciální akční nabídku, v rámci které lze rýpadla řady E pořídit za mimořádně výhodných podmínek, například s 0% navýšením při zakoupení stroje na splátky nebo s možností protiúčtu s odkupem staršího stroje. Více informací o akční nabídce naleznete na stránkách vy-a-cat.p-z.cz; případně na webu společnosti www.p-z.cz

Text: Kolektiv autorů P-Z
Foto: Archiv firmy

Phoenix-Zeppelin, spol. s r.o.
Lipová 72
251 70 Modletice
Tel.: + 420 266 015 111
Fax: + 420 266 015 360
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.p-z.cz

 

Back to top