Devět statečných

S příchodem nové generace strojů přepisujeme pravidla v kategoriích minirýpadel. Nabídka se rozrostla hned o devět nových modelů.

Vznětové motory efektivně využívajícími pohonné hmoty, hydraulické systémy loadsensing, prostorné kabiny a jedinečné ovládání pomocí joysticku – to je nová generace minirýpadel. Hlavním cílem při konstrukci strojů bylo nabídnout maximální možnou užitnou hodnotu díky nadprůměrnému výkonu, snadnému ovládání i údržbě a v neposlední řadě díky nízkým provozním nákladům.

Malí pomocníci

Mezi těmi nejmenšími stroji představuje Caterpillar hned pět nových modelů. Jsou to řady Cat 301.5, Cat 301.6, Cat 301.7 CR, Cat 301.8 a Cat 302 CR. Nová generace minirýpadel Cat si klade za cíl přiblížit tyto stroje standardům běžným v kategoriích větších strojů a to jak po stránce výkonu, tak především ovládáním.

02

Ovládací prvky jsou konstruovány pro intuitivní práci. Informace o stroji jsou přehledně zobrazovány na novém LCD monitoru. Exkluzivním rysem této generace minirýpadel je sériově dodávané ovládání pomocí joysticku Cat.

Podpěrný štít rozšiřuje možnosti využití minirýpadel na zemní práce, jako je zasypávání, zpětný zához a odsouvání. Co se týče konstrukčního provedení rámů, výložníku a násady, nové ministroje se řídí základními principy větších rýpadel Cat.

Těžká váha mezi ministroji

Vedle minirýpadel v kategorii do dvou tun se představuje i řada větších strojů, modely Cat 307.5, Cat 308 CR, Cat 309 CR a Cat 310.

K prioritám při vývoji nových strojů patřily mimo jiné pohodlí a bezpečí řidiče. Kabina všech čtyř strojů je utěsněná a přetlaková. Dosavadní klimatizace byla nahrazena výkonným klimatizačním zařízením.

Velké přední okno lze zcela vyklopit nahoru. Velké skleněné plochy po stranách kabiny a na její zádi zajišťují společně se střešním okénkem optimální výhled. Dále pomáhá záďová kamera s obrazem na multifunkčním monitoru. Ke standardní výbavě patří také automatický dvoustupňový pohon pojezdu včetně tempomatu.

Bezpečnost řidiče na jeho pracovišti zajišťuje ochrana obsluhy v případě převrácení (ROPS) a ochranný rám. Všechny ovládací prvky jsou zajištěny hydraulickým zámkem. Viditelnost dále zlepšují volitelné LED světlomety vpředu a vzadu.

01

Prémiová výbava

Minirýpadla nové generace jednotně disponují efektivním hydraulickým systémem loadsensing, který šetří pohonné hmoty. Vysoký systémový tlak generuje působivou zvedací, výkovýkopovou a hnací sílu. Pomocí přídavného hydraulického systému rýpadla Cat 309 s vysokým průtokem lze zvlášť účinně využívat sofistikovaná hydromechanická přídavná zařízení.

Pro zvýšení univerzálnosti použití je z výroby instalován kombinovaný jednocestný/obousměrný přídavný hydraulický systém s funkcí konstantního tlaku. Příslušná vedení jsou vybavena rychlospojkami. Volitelně jsou k dispozici manuálně nebo hydraulický ovládané rychloupínací nástavce.

Nové ministroje se řídí základními principy větších rýpadel Cat, a proto Caterpillar přepisuje pravidla, nové ministroje vystupují ze stínu svých větších sourozenců.

zeppelin-cat

www.zepellin.cz
Text: Kolektiv autorů CZ
Foto: archiv firmy

 

Back to top