Jubilejní 60. ročník MSV byl česko-slovenský

Brněnské výstaviště žilo začátkem října průmyslem a nejvyspělejšími technologiemi. Expozice 1651 vystavujících firem z 32 zemí obsadily plochu více než 45 tisíc m2. Vysoký byl také zájem návštěvníků, kterých přišlo více než 80 tisíc.

Jubilejní 60. mezinárodní strojírenský veletrh letos doplnila unikátní výstava 100RIES a připomněla návštěvníkům 100 příběhů československých průmyslových legend uplynulého století. Oficiálním partnerem byla Slovenská republika.

Průmyslová revoluce

Hlavním tématem letošního už 60. ročníku byla průmyslová automatizace, prezentace měřící, řídící, automatizační a regulační techniky. Budoucnost průmyslu spočívá v robotizaci. Chytré technologie nahradí ve výrobě částečně lidi, kterých je nedostatek. Čtvrtá průmyslová revoluce je v plném proudu a na MSV to bylo jasně vidět. Na obratné roboty, kteří zastanou práci lidí, mohli návštěvníci veletrhu narazit na každém kroku.

Poprvé v historii Mezinárodního strojírenského veletrhu vystavovala firma PROFIKA s.r.o. robota PROFIKA RobotStack. Šlo o automatický zásobník s robotickým zakládáním. Velký zájem byl o nový systém odsávání v expozici WEMAC, který nabízel řešení při filtraci a odsávání vzdušniny ve slévárnách tlakového lití. Firma PENTA, tradiční dodavatel elektroerozívních strojů představila drátové řezačky nové generace především pro živnostníky a soukromníky. Nový stroj na výrobu ozubených kol představila firma EPPINGER. Představeno bylo mnoho dalších průmyslových novinek.

Zlatou medailí byly oceněny exponáty

Miniexkavátor E192E bezemisní - vystavovatel a výrobce: Bosch Rexroth spol. s.r.o.
KRAKEN - Frézovací hlava nové generace - výrobce: Regionální technologický institut
vystavovatel: Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta strojní - Regionální technolog. institut
Hybridní čerpací systém - výrobce a vystavovatel: Vysoké učení technické v Brně Studio Systém – výrobce Desktop Metal Inc. - vystavovatel: MCAE Systems, s.r.o.
Válečkovací nástroj Superoll MAC - výrobce: Sugino Machine Limited
vystavovatel: Sugino Machine Limited – Praha, odštěpný závod
Ready2_spray - výrobce: KUKA AG - vystavovatel: KUKA CEE GmbH, odštěpný závod

Zlatou medaile MSV 2018 za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy obdržel Ing. Radomír Zbožínek, který patří mezi nejvýraznější osobnosti oboru obráběcích strojů.

Sedm „statečných"

Na slavnostním večeru bylo také oceněno sedm průmyslových firem, které se zúčastnily všech šedesáti ročníků MSV: firmy ArcelorMittal, Pfeffer Vacuum - technologický lídr ve využití vakua, Siemens – dnes synonymem digitalizace, Swistool Gruppe – švýcarská společnost která pomáhala po válce znovu budovat československé strojírenství, Šmeral Brnopův. Ignác Storek, kde v roce 1919 byla vyrobena vůbec první Kaplanova turbína na světě, Vítkovice a firma Žďas.

Výstava 100RIES

Tato expozice v pavilonu A připomněla 100. výročí vzniku samostatného státu a největší průmyslové ikony Česka i Slovenska. Projekt, který je poctou československému průmyslu a připomínkou 100. výročí české státnosti, má 100 příběhů legend, díky nimž nás zná celý svět.
Ztracený Masaryk znovu na výstavišti

Před devadesáti lety v roce 1928 v rotundě pavilonu A stál sádrový odlitek. Jeho repliku vytvořil během MSV přímo před zraky diváků robot. Podle 3D skenu modelu Otakara Španiela sochu dokončil sochař a pedagog Ladislav Jezbera, se studentkami SPŠKS v Hořicích.

100 legend

Hala A byla vyzdobena exponáty, fotografiemi a texty, které mapovaly naší průmyslovou historii. Po rozpadu Rakouska-Uherska se na území Československa nacházelo přibližně 70 procent průmyslové výroby z bývalého mocnářství (např. Kolben a Daněk, Vítkovické ocelárny, Škodovy závody, Laurin a Klement, Huť Poldi Kladno ad.)

Nová republika se snažila podpořit rozvoj průmyslu zvláště leteckého a dopravního. V roce 1919 bylo založeno továrna na výrobu letadel Aero Vodochody a vyroben první letoun Aero A-1. V témže roce byly v Kopřivnici vyrobeny první série nákladních aut automobilů Tatra. V roce 1927 vzniklo ČKD, největší strojírenský podnik v tehdejším Československu. V roce 1934 bylo Československo desátou průmyslově nejvyspělejší zemí světa.

Hvězdy československého leteckého průmyslu připomínaly kluzák L-13 Blaník a další letecké legendy – L-29 Delfín, L-39-Albatros, L-200 Morava.

Mezi nejobdivovanější exponáty patřily Tatra 87 cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a prototyp osobního auta Tatra 603 X.

Škodovka zde byla k vidění v mnoha podobách - Favorit, Garde i nejnovější Vision X.
Pyšnila se zde také miliontá zlatá Jawa, vyrobená v roce 1957 a kolo Favorit vyrobené v roce 1950.

Magnety výstavy byly kousky z prvorepublikových dílen Karosa Oldřicha Uhlíka a Karosárna Sodomka Josefa Sodomky - Aero 750 Sport Coupé a Aero 50 Dynamik.

Brněnská společnost Zetor předvedla slavný Crystal z roku 1968 a model znovuzrozeného Crystalu.

Část výstavy 100ries patřila samozřejmě slovenskému průmyslu jedním ze zástupců byla oblíbená Babetta.

Po dlouhé době na mezinárodní strojírenský veletrh dorazily lokomotivy, legendy československé železnice Stříbrný šíp a Laminátka. K vidění byly také historické autobusy, tramvaje – „šaliny", trolejbusy. Kopřivnickou Tatru zastupovaly exponáty oblíbená Tatra 148US1, unikát pro horské silničky - autobus Tatra 500HB a nová Tatra Phoenix Euro 6.

Nescházely ani UNC nakladač a nesmrtelný Lakatoš.

Další příběhy

Stroje z ČKD Praha či Škoda Plzeň připomněly slavné Bardotky, Brejlovce, Potkany (Gorily) či Esa. Zbrojovku Brno lehký kulomet a Z Omega, první auto vyráběné v Brně.
ČKD Blansko – od hamru po turbíny, Adast - slavné stojany pro benzinky, tiskařské stroje, y Zapalovací svíčka Pal – Brista – Jiskar Tábor –dnešní Brisk, Desta Děčín – vysokozdvižné vozíky, Lada Soběslav – šicí stroje, Sigma - čerpadlářská velmoc, Kovosvit. Baťa, "Boháro" a dnes 3D tisk kovů, Kovosvit MAS, Praga, Tatra, Liaz, Tesla, Tos Kuřim, Tos Vansdorf - světoznámé vodorovné vyvrtávačky, Wikov největší továrna na zemědělské stroje, Královopolská a mnoho dalších včetně jmenovaných sedmi „statečných" firem.

Velkou část výstavy zabírala elektronika, příběhy vynálezců Richarda Roučky, Josefa Sousedíka, Augusta Žáčka a připomněla Františka Křižíka a Ferdinanda Porscheho, kteří patřili k prvním konstruktérům hybridních automobilů.

Světová česká strojařina

Byli jsme vždy světová špička a je až neuvěřitelné, jak tak malý stát dovedl bodovat vlastně v každém oboru od mikroskopů a hodinek až po letadla, lokomotivy a turbíny.

Za každým strojem, vynálezem, inovací stojí nejen samotná společnost, ale hlavně jedinec či vývojářská skupina. Nejsilnější stránkou českých strojařů byla odjakživa kvalita jejich produktů a strojařina je více než 100 let jakousi DNA Česka.

Dnes prožíváme čtvrtou průmyslovou revoluci a to masovým rozšířením internetu do všech oblastí lidské činnosti. K síti se připojují nejen lidé ale i stroje a další zařízení. Aby Česká republika patřila mezi lídry a udržela se, je třeba zvyšovat technickou a technologickou připravenost českých firem a využívat výhod digitalizace.

Že český národ je národem vynálezců, konstruktérů a šikovných lidí, nám historie připomíná na každém kroku. A měli bychom být na ni dostatečně pyšní.

Z Brna Vladimíra Štěpánková

 

Back to top