Falkirk Whel a Caledonian Canal - skotská rarita

Ve světě existuje bezpočet vodních děl jenž umožňují lodím převýšení terénu. Falkirské kolo překonává všechny svou jednoduchostí a elegantním designem.

Falkirk Wheel

Falkirské kolo je originální rotační lodní výtah, nacházející se nedaleko města Falkirk ve Skotsku. Propojuje průplavy Forth @ Clyde Canal a Union Canal a překonává výškový rozdíl 24 m. Toto řešení umožňuje vnitrozemské vodní spojení mezi městy Edinburgh a Glasgow.

01

Princip celého výtahu je velmi jednoduchý a vychází z Archimédova zákona. Na každém konci mohutného ramene rotoru je umístěna obrovská vana o objemu 302 tun vody. Do ní najede loď, s kterou motor o výkonu 22,5 kW otočí o 180°. Celá tato akce trvá pět minut a poté může loď pokračovat ve své cestě. Což si dnes mohou návštěvníci vyzkoušet ve vyhlídkových lodích.

Výstavba Falkirského kola se stala součástí rozsáhlé obnovy kanálů Fort @Clyde a Union. První z nich byl vybudovaný v letech 1768 a 1790 podle výkresů Johna Smeatona.

Výtah nahradil systém 11 zdymadel, který umožňoval přepravu mezi kanály až do třicátých let 20. století. Architektonické řešení Falkirk Wheel zpracovala dílna společnosti RMJM, pod návrhem rotačního výtahu je podepsán Nicoll Russell Studios. Stavba stála 17,5 miliónu liber, celý projekt oživení kanálů pak 84,5 miliónu liber.

Slavnostně byl otevřen 24. května 2002 královnou Alžbětou II.

Falkirk Wheel je první a stále ještě jediný rotační lodní výtah na světě a jeden ze dvou funkčních lodních výtahů ve Velké Británii a je vyobrazen na skotských bankovkách v hodnotě 50 liber.

Caledonian Canal

Dalším unikátem vnitrozemské lodní dopravy ve Skotsku je Kaledonský kanál - nejdelší vodní kanál ve Skotsku, který spojuje Severní moře na východě a Atlantický oceán na západě.

02

Byl postaven podle plánů Thomase Telforda, otevřen v roce 1822 a jeho délka je 96 kilometrů. Vede z města Inverness do jezera Loch Ness, dál do jezera Loch Oich a přes další jezero Loch Lochy ústí nedaleko města Fort William do Atlantického oceánu. Zhruba 35 km kanálu je vytvořeno uměle, ostatní části tvoří přirozené vodní plochy - řeky a jezera. Překonání výškového rozdílu na kanále vyřešil systém zdymadel, kterých je zde po celé délce celkem 29. Zdymadla v činnosti lze vidět v místě zvaném Neptunovy schody nebo v městě Fort Augustus.

Kaledonský kanál výrazně zjednodušil lodní dopravu v této oblasti a lodě tak už nemusely absolvovat dlouhou cestu kolem severního Skotska. Dnes je považován za jeden z nejkrásnějších v celé Evropě a mnoho Skotů tráví dovolenou právě plavbou lodí po tomto kanálu.

03

Ze Skotska Vladimíra Štěpánková

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top