Extra úsporné, extra výkonné

Kolové nakladače Caterpillar řady M XE (Cat® 966M XE, 972M XE) jsou špičkou ve své třídě.


Novinkou výrobce Caterpillar v kategorii kolových nakladačů od 15 do 30 tun jsou vysoce úsporné modely s označením XE nové řady M, kterou na český trh uvedla společnost Zeppelin CZ na podzim loňského roku. Jedná se o nakladače Cat® 966M XE a 972M XE, které jsou ideálním pomocníkem při nakládce vytěžených nerostů v lomech, pískovnách a štěrkovnách. Svému majiteli se tyto stroje odvděčí naddimenzovaným výkonem, univerzálností a nízkými provozními náklady. V nakladačích XE řady M najdeme celou řadu vyspělých technologií, postavených na „chytré" elektronice, ale i množství jednoduchých konstrukčních řešení, které maximálně usnadňují obsluhu i údržbu stroje. Tou hlavní odlišností modelů XE od „běžných" nakladačů řady M je nový převodový systém, umožňující plynulé přeřazování bez ztráty výkonu.

Nakladače Cat® řady M (včetně řady M XE) se v České republice uvedly velmi dobře. Společnost Zeppelin CZ zařadila na jaře tohoto roku tyto nakladače do „demo" turné, kdy si podnikatelé z různých oborů mohli tyto nakladače vyzkoušet přímo ve svém provozu a porovnat jejich jízdní vlastnosti a parametry s vlastními stroji. Dnes je v České republice již několik majitelů nových M nakladačů, další pak na své objednané stroje čekají. Dobré reference dávají tušit, že poptávka po těchto strojích jen tak neutichne. Jaké jsou tedy přednosti nakladačů M XE?

966M XE / 972M XE jsou vyvinuty pro nízkou spotřebu

Vylepšením palivového systému, pohonného a hydraulického systému a za použití chytré elektroniky se u modelů XE řady M podařilo výrobci dramaticky snížit spotřebu pohonných hmot. Porovnáme-li tyto nakladače s odpovídajícími modely předchozí oblíbené řady K (a ty rozhodně nebyly nehospodárné!), je úspora paliva dokonce vyšší než 30 %. Další úspory pak majiteli plynou z jednoduchého ovládání stroje. Svou výraznou roli hraje v tomto směru automatika, která umí přizpůsobit chod stroje aktuálním pracovním podmínkám a v případě nutnosti umí citlivě zasáhnout do pracovního procesu stroje tak, aby nedošlo například ke zbytečnému přetěžování některých komponent. Užitečnou „funkcí" je například možnost ovládat stroj nezávisle na otáčkách motoru nebo převádění energie, vzniklé při zpomalování, na hydraulické čerpadlo.

Nad zhodnocením investice bdí v neposlední řadě i telematický systém Cat® Product Link™. Ten umí přenášet provozní data ze stroje, která jsou následně vyhodnocována a efektivně využívána při poskytování preventivní servisní péče. Balíčky servisních služeb, poskytovaných na základě dat ze stroje, nabízí společnost Zeppelin CZ svým zákazníkům pod názvem Equipment Management Solutions (EMS). Zapojením do EMS lze minimalizovat již tak nízké provozní náklady.

Motory nové generace

Srdcem nových nakladačů M XE jsou robustní nízko-emisními motory Cat C9.3 ACERT™ (emisní třída EU Stupeň IV), disponující výkonem buď 222 kW (Cat® 966M XE) nebo 232 kW (Cat® 972M XE). Základem účinnějšího spalování paliva je přepracovaný systém vysokotlakového vstřikování typu Common-Rail, doplněný systémem selektivní katalytické redukce (přidávání roztoku močoviny do katalyzátoru) pro nižší emise. Motory poskytují dostatek síly již v režimu nízkých otáček; jejich vyladění s hydraulickou nebo hnací soustavou je příkladné. Propracovaný chladicí systém s elektronicky řízeným ventilátorem zabraňují přehřívání stroje. Lepší utěsnění prostoru motoru a jeho nízko otáčkový „naturel" má za následek, že do kabiny stroje pronikne méně hluku a vibrací; výborných hodnot dosahuje hladina vnějšího a vnitřního hluku.

Výkon motoru u modelů M XE je přenášen jednak hydrostaticky, tedy pomocí hydraulického čerpadla a hydromotoru a současně mechanickým převodem, čímž se maximalizuje účinnost hnacího systému v širokém spektru provozních podmínek. Motor nakladače může pracovat v optimálních otáčkách nezávisle na rychlosti pojezdu.

Důležité servisní body jsou u nakladačů XE řady M sdruženy do jednoho místa; přístup k většině z nich je skrze jednodílný sklápěný kryt motorového prostoru. Nakladače jsou dále vybaveny praktickou plošinou pro bezpečné čištění čelního skla.

Hydraulický systém pro vyšší produktivitu

Výkonná, spolehlivá, nenáročná na údržbu – taková je nová přepracovaná hydraulika u M i M XE nakladačů. Hlavní hydraulický rozvaděč je nyní monoblok, podobně jako u ostatních strojů Cat® řady M. Výhodou monoblokové konstrukce je nižší hmotnost a až o 40 % lepší těsnicí vlastnosti. Novinkou jsou i dva hydraulické akumulátory v systému tlumení rázů při jízdě, které zlepšují vlastnosti systému v celém rozsahu užitečného zatížení. Synchronizaci hydraulického výkonu s výkonem stroje pak obstarává hydraulické čerpadlo nejnovější generace, přizpůsobené nižším pracovním otáčkám vznětového motoru.

Nápravy nové generace

Extrémní podmínky jako je bahno, prach, nebo vysoké teploty, nakladačům XE řady M nijak neublíží. Vynikající průchodnost jakýmkoli terénem obstarávají nápravy v provedení Heavy Duty. Standardně je dodávána uzávěrka diferenciálu na přední nápravě (ovládá se nožním spínačem, dík lamelové spojce lze aktivovat při jízdě); volitelně lze nakladače vybavit plně automatickými uzávěrkami diferenciálů přední a zadní nápravy. K uzamčení diferenciálů pak dochází automaticky, bez zásahu obsluhy, a to na základě měření rozdílů v rychlostech otáčení jednotlivých kol. Spolu s výkyvnou zadní nápravou (rozsah výkyvu ±13o) je tak dosaženo vynikající trakce a menšího opotřebení pneumatik nakladačů.

Soustřeďte se na práci, ne na ovládání

V kabině nových nakladačů Cat® řady M je vše podřízeno maximální funkčnosti. Prosklené plochy byly kvůli lepšímu výhledu zvětšeny, stejně jako zpětná zrcátka. V kabině najdeme dvojici LCD panelů – centrální displej obsahuje 5 analogových měřidel a výstražné LED indikátory; dále je zde umístěn LCD displej s dotykovou obrazovkou, pomocí které se ovládají a nastavují všechny důležité funkce stroje.

02a

02a

Špičkově vybavená a prostorná kabina s centrálním LCD displejem je pro nakladače XE řady M typická. Na pravém sloupku kabiny je dotykový ovládací displej s menu v českém jazyce.

Podle dosavadních ohlasů majitelů se v praxi výborně osvědčilo elektrohydraulické joystickové řízení se zpětnou silovou vazbou, kterým se ovládá směr jízdy nakladače. Joystick výborně padne do ruky, obsluha si na něj rychle zvykne a ovládání je přesnější a rychlejší. Pojezd stroje je ovládán dvojicí nožních pedálů, z nichž jeden je určen pro akceleraci a druhý pro brždění. Vylepšení doznala funkce levého pedálu, jeho funkce podle úrovně sešlápnutí je odstupňována do tří úrovní – nejprve dochází k neutralizaci otáček, postupně se snižuje tažná síla na obvodu kol a teprve v poslední třetině, při jeho plném sešlápnutí, se aktivují provozní brzdy. Toto řešení je citlivé vůči brzdové soustavě a umožňuje plynulé zpomalování stroje. Přidanou hodnotou z hlediska obsluhy nakladače je pokroková plně automatická převodovka. Pracovat pod její taktovkou znamená výrazné zvýšení produktivity. Převodovka například dovoluje strojníkovi najet do materiálu na druhý rychlostní stupeň, načež elektronika vyhodnotí zvýšenou zátěž a přenastaví automaticky pojezd z režimu „jízda" do režimu „nabírání". To vše se přitom odehraje rychle a hladce, takže obsluha stroje žádnou změnu ani nepocítí.

Všestranná využitelnost

Nakladače Cat® XE z řady M mohou být dodávány v různých konfiguracích a s nepřeberným množstvím originálního příslušenství. Pro lomy nebo štěrkovny se výborně hodí konfigurace pro manipulaci s kamenivem; v nabídce oficiálního prodejce jsou i další „balíčky", například provedení do průmyslových provozů nebo pro manipulaci s odpadem. Kromě pískoven a lomů, kde můžeme v současnosti najít několik nakladačů XE, pracuje úspěšně jeden XE nakladač také při manipulaci se štěpkou na severu Moravy. Pro více informací ohledně úsporných nakladačů Cat® XE řady M, příslušenství nebo o balíčcích servisních služeb EMS se lze obrátit na některou z osmi poboček společnosti Zeppelin CZ.

Kontakty a další informace lze najít na webu www.zeppelin.cz

 

Back to top