Editorial 3 / 2015

Vážení čtenáři, letošní tropické léto bylo nejlepší prožít někde u vody či ve stínu stromů. Právě to a mnohé další nám nabízí Šumava a její hluboké lesy, vodní nádrž Lipno a osvěžující říčky a potoky.

Šumavský národní park je největší a jeden z nejkrásnějších parků u nás v České republice. Název Šumava pochází od praslovanského slova šuma, což znamená hvozd, hustý les.

Ve středověku šumavskými hvozdy vedly obchodní cesty tzv. soumarské stezky, které se od počátku 16. století nazývaly Zlatá stezka. Zajišťovaly spojení Čech s Podunajím a nejdůležitějším obchodním zbožím byla sůl. Dodnes některé stezky slouží turistům.

Zlatonosné potoky a říčky připomínají, že zde v minulosti probíhalo rýžování zlata. Historické štoly vzpomínají těžbu stříbra, železné rudy a tuhy.

Dnešní Šumava je místem kontrastů a mnohotvárnosti krajiny. Je plná mokřin, slatí, vřesovišť, zelených palouků, neproniknutelných hvozdů a kamenných jezer. Jedno z nejhezčích šumavských údolí je podél Vydry a Roklanského potoka.

Šumava místy připomíná zapomenutý ráj, je krásná v jakoukoli roční dobu a je odpočinkem a relaxem pro dnešní uspěchaný život. Snad nikdy žádná žena se nemohla chlubit takovou řadou významných ctitelů – malířů, básníků, spisovatelů a fotografů, tak jako Šumava. Kdo jednou zavítá do šumavských hvozdů, rád se vrací, protože tato krajina má neopakovatelné kouzlo a patří ke klenotům naší země.

A své kouzlo má i další vydání Lomy a Těžba, které Vám přinášíme.

01

Přeji Vám pěkný podzim a na viděnou v Brně na MSV u burčáku nebo na Šumavě

Vladimíra Štěpánková

Další články z této kategorie


Extra úsporné, extra výkonné »

 

Back to top