Výložníkové systémy pro hydraulická kladiva od firmy Trading BFBT s.r.o.

Investice do bezpečnosti obsluhy, která se Vám vyplatí

Trading BFBT s.r.o. je česká firma sídlící v Uničově, která od roku 2010 vyvíjí a dodává Výložníkové systémy vlastní konstrukce. Vývojem a návrhem zástavby těchto zařízení se však zabýváme podstatně déle. Založení vlastní firmy nám umožnilo plnou osobní kontrolu nad vývojem nových zařízení, řešení zástavby výložníkových systémů v lomech, ale také nad výrobou u kooperující firmy.

Jedno z posledních opravdu rizikových míst lomových provozů je primární drtič se svou násypkou. Nadrozměrné kusy, klenba kamene nad přesypem či ústím drtiče anebo jen kámen, který je tvarovaný tak, že ho čelisti drtiče nezachytí – to vše jsou nebezpečné situace, které musí řešit obsluha za chodu drtící linky a to i pod naplněnou násypkou.

01

Právě tyto problémy řeší speciální Výložníkový systém s hydraulickým kladivem, který dokáže rychle uvolnit dopravní cestu kamení a minimalizovat prostoje drtiče.

Nejčastější konfigurace je pracovní zařízení umístěné na dostatečně vysokém nosném sloupu. Jeho ukotvení je buď do stávajícího betonu drtírny, anebo se vytvoří nový betonový základ. Pracovní zařízení se potom natáčí nad drtičem včetně dopravní cesty kameniva, někdy i nad částí násypky, ale vždy musí dosah kladiva umožnit jeho práci hluboko mezi čelistmi drtiče.

I když je zástavba výložníkových systémů v každém lomu jiná, průběh návrhu je v mnoha případech velmi podobný. Prvním krokem je přesné zaměření drtící linky. Pokud není k dispozici výkresová dokumentace, provádíme zaměření sami pomocí 3D měřící metody. Podklady přenesené do počítače nám umožní vytvořit celkový model prostoru drtící linky.

Dalším krokem je návrh velikosti hydraulického kladiva. Pro tento návrh máme vyvinutý vlastní návrhový program, který nám po zadání parametrů drtiče, horniny a parametrů drcení navrhne hydraulická kladiva od nejmenšího vhodného.

03

Naší velkou výhodou při řešení konkrétních zástaveb je možnost výběru z mnoha vyvinutých řad, velikostí a typů výložníkových systémů BFBT. V současné době máme zpracováno 38 velikostí v rozsahu hmotnosti od 860 kg do 36000 kg s dosahem svislým kladivem od 2,7 m do 20 m. Použitelná kladiva jsou od hmotnosti 200 kg do 5200 kg. Tomu odpovídají i hydraulické agregáty pohánějící výložníkový systém.

Některé parametry našich zařízení nejsou na první pohled moc důležité, ale při konkrétní zástavbě a práci s kladivem jsou pro obsluhu velkým přínosem. Je to například rozsah natáčení pracovního zařízení. U menších velikostí s pevným rámem a natáčecí konzolou je natáčení možné v rozsahu 170°. U velkých zařízení s rámem uloženým na otočovém ložisku je rozsah natáčení celkem 330°.

02

Součástí každého našeho návrhu je konkrétní studie působení hydraulického kladiva na kameny v drtiči nebo na dopravní cestě. Je to například přítlak kladiva vyvinutý hydraulickými válci pracovního zařízení, výpočtová energie úderu hydraulického kladiva a nebo radiální síla kladiva pro stanovení velikosti bloku kamenů, se kterými je možno manipulovat (viz. obr.).

Sledováním provozů, kde je již nainstalovaný výložníkový systém, jsme zjistili, že se výrazně zkrátí doby prostoje drtiče z důvodů neprůchodnosti dopravní cesty kameniva. Zamezit těmto stavům úplně nelze, ale sníží se prostoje drtiče z tohoto důvodu až o 50%. To znamená navýšení celkového výkonu drtící linky o 10 až 12%.

Myslíme si, že zvýšení výkonu drtiče jako důsledek ochrany pracovníků před nebezpečnou manipulací je výborný výsledek a dobrý důvod pro zvážení investice do Výložníkového systému
Pokud řešíte podobné „nebezpečné" problémy, nabízíme bezplatné zpracování nabídky s detailním nákresem zástavby výložníkového systému a dále dodávku a montáž „na klíč" za účasti majitelů firmy, kterým nejvíce záleží na včasné, přesné a bezchybné realizaci.

Text: Ing. Petr Bahúl
Foto: archiv firmy

Trading BFBT s.r.o.
Nádražní 910
783 91 Uničov
Tel.: +420 585 001 225
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.bfbt.cz

 

Back to top