Zvonkohra na Vltavě - pozvání, které nešlo odmítnout

Společnost Strojírny Podzimek uspořádala na závěr roku 2014 netradiční setkání s obchodními partnery tentokrát na lodích Moravia na Vltavě. Vyvrcholením plavby byl úžasný zvonový koncert Roaming Bells nizozemské carillonistky paní Rosemarie Sauntiëns, který rezonoval v klembách Karlova mostu. Při melodiích Bedřichovy Vltavy šel až mráz po zádech a všichni tajili dech. Nádherně rozsvícená stará Praha, zvláště Pražský hrad, dokreslovala již tak úžasnou atmosféru 

Pražská mobilní zvonohra je se svými 57 zvony druhou největší na světě z pěti dnes funkčních velkých mobilních nástrojů. Je jediná ve střední a východní Evropě. Největší zvon váží 860kg /f1/ a naopak nejmenší 5 kg /d6/. Hmotnost celého nástroje je 12 t, z toho pouze zvony váží 4 950 kg. Postavena byla v letech 2000 až 2001 ve spolupráci firem - Zvonařstvím Manoušek z Prahy, firmou Royal Eijsbouts z nizozemského Astenu a belgickou firmou Clock-o-Matic z Holsbeeku.

Tento unikátní hudební nástroj obohacuje kulturní dění nejen v Praze a českých městech, ale i v celé Evropě, kam jezdí na letní turné. Za 13 let své existence má za sebou přes 400 koncertů v 11 evropských zemích a za její klaviaturu usedla již více než stovka profesionálních hráčů na zvonkohry.

Další info na www.carillon.cz

Společnosti Strojírny Podzimek děkujeme za pozvání – stálo to za to.

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top