České pneumatiky Mitas pro těžební techniku

S pneumatikami značky MITAS se můžeme setkat na skůtrech, sportovních i cestovních motocyklech, letadlech, na zemědělské technice a prakticky ve všech možných formách na kolové technice používané v různých průmyslových odvětvích a při stavební činnosti. Obzvlášť náročným segmentem z hlediska použití pneumatik je těžba a přeprava přírodních surovin ke zpracování.

Pneumatiky jsou zde nepřetržitě vystavovány extrémním podmínkám. V pískovnách musí poskytovat dobrou trakci, tzn. přenos záběrových účinků v měkkém, bořivém podloží a dobré samočištění dezénu. V kamenolomu potom musí odolávat ostrým hranám kameniva. Samozřejmostí pak je zvládat vysoké zátěže, zejména nárazová přetížení na přední ose při nabírání materiálu velkoobjemovou lopatou.

Proto je u pneumatik pro nakladače a dumpry (OTR - Off-the-Road) nutno brát v úvahu souvislosti mezi rychlostí, hustícím tlakem a nosností pneumatiky, to vše s ohledem na typ povrchu pracoviště.

Rozdělení pneumatik pro stavební stroje

Podle mezinárodních norem se pneumatiky pro stavební stroje dělí podle vhodnosti jejich použití na:

  • „L" – loader/naklada
  • „E" – přepravní technika typu dumper.

Číselným kódem se pak rozlišují pneumatiky podle jejich vhodnosti pro práci v určitém terénu.

ERL-20
Dezén ERL-20 – pro měkký a bořivý povrch s vynikající trakcí a samočistící schopností

Pneumatiky typu „L"

Pneumatiky pro použití na všech typech nakladačů a buldozerů. Z důvodu jejich extrémně masivní konstrukce je limitován jejich provoz velmi nízkou rychlostí a krátkou vzdáleností (rychlost do 10 km/h a max. do 250 m)

Ve spojení s písmenem „L" se užívají tyto základní kódy (označení na bočnici pláště):

  • L-2 - záběrový dezén (pískovny)
  • L-3 - kamenitý povrch (štěrkovny, stavební práce, úpravy terénu, dřevozpracující závody, překladiště)
  • L-4 - hluboký dezén pro kamenitý povrch (povrchové doly)
  • L-5 - extra hluboký dezén pro kamenitý povrch (kamenolomy, práce pod stěnou)

Pneumatiky typu „E"

Pneumatiky typu „E" jsou určeny pro přepravní techniku typu dumper pro provoz mimo zpevněné komunikace (rychlost do 50 km/h). Rozlišujeme u nich tyto základní kódy:

E-2 ; E-3 ; E-4 , se stejným významem číselné klasifikace pracovního prostředí jako u „L".

ERL-30
Dezén ERL-30 – pro smíšené podmínky, univerzální použití

Nakladače i dumpry

Tradice výroby velkých nakladačových pneumatik v diagonálním provedení sahá ve společnosti Mitas do dávné historie. Na rostoucí požadavky zahraničních odběratelů na radiální pláště reagoval Mitas zahájením výroby 25" plášťů celoocelové radiální konstrukce, s dezény pro různé typy prostředí. Radiální konstrukce redukuje spotřebu paliva díky nižšímu valivému odporu, disponuje vyšší odolností proti průrazu a poskytuje zlepšený jízdní komfort.

ERL-40
Dezén ERL-40 - pro tvrdý povrch a náročné podmínky, dlouhá životnost
ERL-50
Dezén ERL-50 – pro velmi tvrdý, skalnatý povrch, vysoká odolnost proti průrazu.

Zatímco pláště s dezény ERL-20, ERL-30 a ERL-40 pro 25" kola již dodává společnost Mitas a.s. standardně, pláště s dezénem ERL-50 v rozměrech 20,5R25 a 23,5R25 jsou čerstvými novinkami.
Pro dumpry jsou v nabídce Mitas provedení s označením ERD-20; ERD-30 a ERD-40, pro různé rozměry 25" kol, dezény jsou totožné s nakladačovými, liší se však nosností a provozní rychlostí.

01

Zásady montáže, používání a údržby

OTR pneumatiky vyžadují přesné dodržování zásad montáže, používání a údržby:

  • montáž a demontáž by měla být prováděna pouze kvalifikovaným personálem při použití správného nářadí a pracovních postupů
  • provoz by měl být v souladu s technickou dokumentací výrobce stroje a pneumatik, která definuje zatížení a huštění pro rozdílné provozní rychlosti. Podhuštění nezpůsobuje jen nesprávné sjíždění pneumatiky, ale způsobuje poškození kostry pneumatiky s možným následkem celkové destrukce pláště. Přehuštění zvyšuje tvrdost pneumatiky a snižuje odolnost proti nárazům, vedoucím k nevratnému poškození vložek, tzn.kostry pláště.

Text a foto: Mitas a.s.

Více informací k produktům Mitas naleznete na www.mitas-tyres.com a www.mitas.eu

 

Back to top