Grafitový důl Český Krumlov

Cesta do středu země, deset minut vláčkem do nitra skály. Je to obrovský zážitek, který si užívají dospělí i děti. Nabízí ho Grafitový důl v Českém Krumlově.

Znali ho už Keltové. Pak ho v 18. století objevili sedláci v českém pohraničí a začali s ním obchodovat. Samozřejmě netušili, že mají v rukou surovinu, která se jednou stane součástí každé domácnosti – nejen v tužkách, ale i v elektromotorech malých spotřebičů. Ten poklad se jmenuje GRAFIT.

Na Krumlovsku ho těžili Schwarzenbergové a bratři Porákové. Krajina se začala měnit a s ní i lidé – čeští báňští technici přicházeli učit Němce do českého pohraničí, jak správně těžit. Řada z nich zůstala, našli tu nejen své učně, ale i manželky. Pak se rozvlnilo 20. století, lidé z pohraničí zmizeli, aby přišli jiní, ale stále je něco spojovalo, grafit. Těžba neustala a poměrně nový důl, který je dnes turistickou atrakcí, zahájil provoz v roce 1975 a těžilo se tu až do roku 2003.

I když tu dnes už ustala těžba a vláček místo horníků vozí návštěvníky z Čech i zahraničí, pořád to vypadá, jako by po víkendu měli havíři nastoupit do práce a odcházet umazaní od grafitu, který tu nikdo nedotěžil.

www.grafitovydul.cz

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top