Kolové nakladače Liebherr na veletrhu Steinexpo 2014

Na veletrhu Steinexpo 2014 prezentovala společnost Liebherr na předváděcí ploše v akci dva stroje, kolový nakladač L 580 a L 586. Oba stroje byly speciálně vybaveny pro tvrdé nasazení v těžebním průmyslu.

Největší hydrostaticky poháněný nakladač na světě: L 586

S kolovým nakladačem L 586 prezentoval Liebherr na veletrhu Steinexpo 2014 největší, hydrostaticky poháněný nakladač na světě. Stroj byl vybaven skalní lopatou o objemu 5,5 m3 a ochrannými řetězy. Na předváděcí ploše pak bylo možné vidět, jak nakládá kloubový dampr Liebherr TA 230 Litronic.

Ve standardním provedení kolový nakladač L 586 váží 31 380 kg a dosahuje překlopného zatížení 20 430 kg. Díky 6válcovému dieselovému motoru Liebherr disponuje nakladač L 586 výkonem motoru 250 kW / 340 KS. Již ve standardu je stroj vybaven automatickým centrálním mazáním. Prezentovaný stroj byl dále vybaven joystickovým ovládáním.

Liebherr L 580 se skalní lopatou a lomovými pneumatikami

Vedle kolového nakladače L 586 se prezentoval Liebherr na předváděcí ploše veletrhu Steinexpo dalším nakladačem s označením L 580 se Z-kinematikou. Vystavený stroj byl vybaven 5 m3 skalní lopatou s delta břitem, zuby Z40H a segmenty, jakož i lomovými pneumatikami.

c1

Prezentovaný stroj váží ve standardním vybavení 25 180 kg a dosahuje překlopného zatížení 18 500 kg. Prostřednictvím 6válcového dieselového motoru Liebherr dosahuje výkonu 215 kW / 292 KS.

Kolový nakladač L 580, který Liebherr na veletrhu Steinexpo prezentoval, byl dále vybaven ochranou pístnic na naklápěcích válcích a sériově dodávanou, zabudovanou zpětnou kamerou.

Kolové nakladače Liebherr pro bezpečnější práci v lomech

Kolové nakladače Liebherr jsou v těžebním průmyslu určeny zejména k nakládce a přepravě odtěženého materiálu, ale také k těžbě u stěny. Dosahují nejvyššího překládacího výkonu při současně nejnižších nákladech. Směrodatná je v tomto případě kombinace hydrostatického pohonu a Liebherrem vyvinutým elektronickým systémem Liebherr Power Efficiency (LPE). Díky inovativnímu systému pohonu se snížila spotřeba pohonných hmot ve srovnání se stroji podobné velikostní kategorie až o 25 %.

Použití hydrostatických pohonů umožňuje speciální uložení dieselového motoru v zádi stroje. Ve srovnání s běžně poháněnými stroji to vede k vyššímu překlopnému zatížení při výrazně nižší hmotnosti stroje a k vyššímu překládacímu výkonu na motohodinu.

Kabiny obou strojů byly standardně odhlučněné. Protiskluzové schůdky a stabilní zábradlí jsou zárukou bezpečnosti; palivová nádrž je v ocelovém provedení. Ke zvýšení ochrany nakladače a bezpečnosti strojníka v kamenolomu je možné na přání přední sklo dovybavit ochrannou mříží.

 liebherr

Text a foto:
Kolektiv autorů Liebherr – stavební stroje CZ s.r.o.
www.liebherr.cz 

 

Back to top