TATROVKY s motory Euro 6

Společnost TATRA TRUCKS a.s. představuje technickou, konstrukční a obchodní novinku v podobě vozidel modelové řady TATRA PHOENIX s motory emisní specifikace Euro 6.

TATRA TRUCKS Inc. represents a technical , design and business news in the form of trucks TATRA PHOENIX series with engines of Euro 6.

Těžká nákladní vozidla TATRA PHOENIX Euro 6 obohacují nabídku jediného českého výrobce nákladních vozidel přesně dle výrobní strategie a v souvislosti s podpisem smlouvy o spolupráci s holandskou automobilkou DAF TRUCKS N.V., evropskou součástí amerického automobilového koncernu PACCAR.

Modelová řada těžkých nákladních vozidel TATRA PHOENIX, hlavní výrobní program civilního sektoru automobilky, je založena na velmi úspěšné kombinaci podvozku TATRA, tzv. „tatrovácké koncepce vozidla“, kabiny společnosti DAF, motoru značky PACCAR, dodávaného rovněž společností DAF TRUCKS a převodových skříní značek ZF či Allison.

Tatrovácká koncepce podvozku

Jedinečná tzv. „tatrovácká koncepce podvozku“ zahrnuje několik chráněných technických řešení. Tuhá nosná struktura podvozku ve spojení s nezávisle odpruženými výkyvnými polonápravami umožňuje až o 30 % vyšší rychlost jízdy v terénu ve srovnání s vozidly klasické koncepce.

Optimalizace TATRA PHOENIX Euro 6

Stávající nabídku modelové řady TATRA PHOENIX tvoří ucelená sestava vozidel, v modelových variantách s pohonem 4x4, 6x6, 8x6 a 8x8 doplněná o stavební stroj 8x8 s celkovou hmotností 50 t či agrotahač a jiné zemědělské speciály. Nejviditenější konstrukční změnou je použití nové kabiny, jejíž základ, stejně jako u stávajících vozidel TATRA PHOENIX Euro 5, vychází ze stavebního provedení kabin vozů DAF CF, resp. řady „construction“.

Nová motorizace

Zcela zásadní změnou, která se odehrává „pod kapotou“, je rozšíření nabídky motorů a jejich emisní specifikace Euro 6. K dispozici jsou dva typy motorů značky PACCAR. Větší MX-13 se zdvihovým objemem 13 l a maximálními výkony 300 kW, 340 kW a 375 kW a „menší“ MX-11 se zdvihovým objemem 11 l a maximálními výkony 271 kW, 292 kW a 320 kW. Elektronický systém motoru, výfukového traktu a ostatních systémů doplňuje poprvé v historii výroby vozidel TATRA, elektronický management vzduchové soustavy EAC. Brzdový systém je řízen novou generací protiblokovacího systému EBS-3 od společnosti WABCO. Další konstrukční vylepšení se týkají odpružení přední nápravy. U vozidel s motory emisní specifikace Euro 6 jsou použity nové tlumiče s pozměněnou charakteristikou tlumení.

Převodovka na přání

Stejně jako u stávajících modelů řady TATRA PHOENIX s motory Euro 5 je u nových vozidel využita standardní zástavba šestnáctistupňových převodovek ZF. V průběhu příštího roku je plánovaná zástavba plně automatických převodovek Allison.

Zákaznická vstřícnost

Vozidla TATRA PHOENIX Euro 6 budou zpočátku pokrývat stejný rozsah variant jako modely předcházející řady. Postupně budou přibývat další verze a dojde též na rozšíření výbavy na přání. V Kopřivnici se rodí i celá řada speciálních řešení dle specifických požadavků zákazníků, pro které se budou dát ve velmi blízké budoucnosti využít i podvozky modelové řady TATRA PHOENIX.

HISTORIE SPOLUPRÁCE TATRA-DAF

Automobilky TATRA a DAF spolupracují od roku 2011, kdy byl uveden na trh model TATRA PHOENIX, který získal významné ocenění v rámci novinářské ankety Truck of the Year 2012 za nejlepší plněpohonné vozidlo. TATRA je výrobcem podvozku, DAF dodává kabinu, motor a převodovku. Výroba a kompletace vozidla probíhá v kopřivnickém podniku.

Vozidla TATRA PHOENIX směřují do nejrůznějších odvětví. Velmi pozitivní reference zaznívají např. z Lesů Slovenské republiky, kde funguje několik desítek souprav pro vývoz dřeva tvořených tahačem TATRA PHOENIX 6x6.

Tato vozidla také úspěšně nahrazují starší kopřivnické modely i konkurenční vozidla v lomech a povrchových dolech, např. v Severočeských dolech či kaznějovské kaolínce patřící do koncernu LB-Minerals. Používá je i řada stavebních společností. Díky modelu TATRA PHOENIX v provedení agrotahač se tatrovky vrací také na česká a slovenská pole.

Nákladní vozidla TATRA PHOENIX Euro 6 přinášejí celou řadu konstrukčních vylepšení, která může zvýšit efektivitu Vašeho provozu.

tatra

Text: z TZ Tatra Truck a.s. a zpracovala V. Štěpánková
Foto: archiv firmy

 

Back to top