Mezinárodní strojírenský veletrh 2013 plný inovací

Jubilejní 55. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu ukázal kvalitu české průmyslové produkce, která si udržuje vysokou konkurenceschopnost a zásadním způsobem se podílí na výsledcích našeho exportu.

Účast předních evropských a světových výrobců zároveň dosvědčila, že český a středoevropský trh s vysokým průmyslovým potenciálem zůstává velmi atraktivním odbytištěm. Svou nabídku představilo 1551 vystavujících firem z 28 zemí a podíl zahraničních účastníků dosáhl 46 procent. Zvýrazněným tématem byl projekt AUTOMATIZACE – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika. Velká pozornost včetně specializované výstavy byla věnována problematice 3D tisku. Nabídku doplňoval souběžně konaný třídenní Mezinárodní dopravní veletrh EUROTRANS. Nechyběl ani tradiční jednodenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, kterého se zúčastnilo patnáct významných zaměstnavatelů. Partnerskou zemí MSV 2013 bylo Turecko, které vedle expozic 20 vystavovatelů zastupovala také delegace podnikatelů a předsedou největší asociace tureckých exportérů.

Zlatá medaile MSV 2013 - oceněné exponáty

Nejlepší exponáty se ucházely o prestižní Zlaté medaile MSV. Hlavní ceny získalo pět exponátů: Frézovací obráběcí centrum MCU 110V-5x - výrobce Kovosvit MAS, Chytrý autopilot na letounu EPOS - výrobce Evektor Kunovice a vystavovatel VÚT Brno, Stroj M2 cusing firmy Concept Laser, Systém pro laserové spékání kovových prášků - vystavovatel firma Misan z Lysé nad Labem, Proudový turbínový motor TJ100S-125 – výrobce První brněnská strojírna Velká Bíteš a Zařízení sekundární metalurgie VD/VOD-VIT - vystavovatel Vítkovice a.s.

Stálice veletrhů

Z velkého počtu zákazníků se těšily expozice firem pravidelných zákazníků strojírenských veletrhů např. firmy dodávající hutní materiály – Union ocel, SSAB+Gama Ocel + Blatenské strojírny, Salzgitter, Kovintrade, ArcelorMittal (dříve Nová Huť Ostrava), firmy vyrábějící ochranné a sněhové řetězy – pewag a Česká řetězárna, firmy dodávající oleje a maziva – Fuchs oil, Total, Čematech Hennlich, strojírenské firmy – Strojírny Olšovec, Železárnie Podbrezová, Šmeral Brno, Vítkovice a Žďas, Strojírny a Stavby Třinec, firmy dodávající hydraulické systémy – Charvát Group, Rexroth Bosch Group, Hansa flex, třídící techniku – EuroSitex, AL-Mo, firmy nabízející čerpadla - Hauke, Pfeiffer Vacuum, softwerové technologie Siemens ad. Svého nového zástupce Tatra Phoenix zde měla i kopřivnická Tatra. Také expozice vysokých škol přitahovaly mnoho zájemců – ČVÚT Praha, oceněná VÚT Brno, Technická univerzita Liberec a VŠB TU Ostrava.

VŠB –TU Ostrava na veletrhu

MSV Laboratoř sypkých hmot pod VŠB - TU Ostrava přestavila v Brně novou metodu návrhu dopravních a skladovacích strojů. Tým pracovníků pod vedením ing. Jiřího Zegzulky v Laboratoři sypkých hmot připravili pro praktické nasazení v podmínkách průmyslu i výzkumu novou metodu návrhu a vývoje strojních zařízení, dokonce i simulace průběhu mechanických procesů z hlediska optimální stavby strojních celků. Hlediskem vývoje inovovaných strojů je důležité hledisko kvalitativních parametrů produktu, to je sypké hmoty, podrcené horniny, skladované suroviny (granulometrie a morfologie částic, frikčních procesů atd.) Moderní trendy výzkumu a vývoje strojních celků reprezentované v současnosti v oblasti mechanických procesů metodou DEM budou udávat směry rozvoje, zvyšovat funkčnost na energetickou účinnost aplikovaných strojních principů. Vznik center exelence a technologických center vytváří srovnatelné podmínky pro podporu inovací s USA, Spolkovou republikou Německo, Dánskem a dalšími státy. A právě pro rozvoj našeho dopravního a procesního inženýrství byla vybudována i Laboratoř sypkých hmot VŠB-technické univerzity Ostrava. Info: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  www.lsh.vsb.cz

3D tisk

Novým a velmi aktuálním tématem letošního MSV byl 3D tisk, na který se zaměřila nejen dvoudenní odborná konference 3D Print Days, ale také výstavka ve foyer pavilonu P. Perspektivní odvětví nachází uplatnění ve stále více oborech včetně průmyslové výroby. Výhodou těchto technologií je možnost kusově vyrábět věci a tvary, které by konvenčními technologiemi například obráběním ani vyrobit nešlo. Velmi zajímavé je uplatnění v oblasti medicíny, kde se touto cestou vyrábějí například kostní náhrady. Aplikace zde hledá NASA, která do vývoje těchto technologií investuje obrovské částky a chce je využít v kosmických misích pro tisk potřebného nářadí, chybějících součástek, ale třeba také jídla v pozemské podobě. Hlavním partnerem konference byla firma Stratasys – lídr na trhu v oblasti 3D tisku - a firma MCAE Systems – dodavatel 3D digitálních technologií.

A takový byl letošní MSV v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh proběhl společně s mezinárodními veletrhy IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH. Veletrh navštívilo cca 75 tis. lidí v drtivé většině odborníků z různých průmyslových oborů. Nejvíce zahraničních zájemců přicestovalo ze Slovenska, Polska, Německa, Maďarska, Rakouska, Ruska a Itálie. Dorazili i návštěvníci ze vzdálených zemí jako Austrálie, Kanada, USA, Tchaj-wan nebo Singapur. K vidění bylo plno inovací a nápadů. Na letošním veletrhu bylo znát, že mladá generace začíná mít má zájem o strojařinu. – Už bylo na čase - Nechyběla ani hospůdka na kolejích – restaurační pivní tramvaj – Starobrno šalina pub.

Z Brna Anna a Vladimíra Štěpánkovy

 

Back to top