Pásové rypadlo Hitachi s „horovou klapačkovou“ lžící v Lomu Tetín

Tentokrát se redakce se vypravila na LOMY MOŘINA do provozu Tetín, kde pracuje v těžbě první v České republice pásové rypadlo HITACHI ZX 470H-3 vybavené speciální sklaní lopatou – „klapačka“. Čas nám ochotně věnoval Petr Sefzig, vedoucí lomu. 

Lom Tetín

Těží se zde čistý chemický vápenec pro odsiřování elektráren, tepláren a cukrovarnictví. Současná těžba probíhá na páté etáži otevřeného lomu a roční produkce činí cca 200 tis. tun suroviny. Společnost LOMY MOŘINA pravidelně obnovuje na svých provozech technický strojový park. V roce 2009 koupila společnost do lomu Tetín pásové rypadlo Hitachi ZX 470H-3 se skalní lopatou o objemu 2m3. Tento stroj se vyrábí ve výrobním závodě Hitachi v Japonsku. Rypadlo má „natočeno“ již 10 330 mth, s výkonem 800t/směnu a až doposud se jedná o bezporuchový provoz. Stroj se kromě těžby využíván také na skrývkové práce. Technologickou dopravu lomového kamene zajišťuje kromě vlastní dopravy také firma Chalupecký vozy Tatra Jamal.

Přednosti rypadel HITACHI řady ZX 3

Značka HITACHI je evropským lídrem v oblasti pásových těžebních rypadel. Tento výsledek je docílen díky mnohaletým zkušenostem tohoto uznávaného výrobce. Ten se při výrobě strojů zaměřuje nejen na tradiční kvalitu použitých materiálů a profesionální dílenské provedení. Jedná se o japonského výrobce a proto je samozřejmostí použití inovačních technologií. Řada hydraulických rypadel HITACHI ZAXIS-3 je "prošpikována" spoustou takovýchto technologií a mechanismů. Na první pohled je vidět, že stroj je vyroben i pro nejtěžší nasazení. Celá konstrukce rámu podvozku, nástavby, těžebních ramen je velice robustní a jeví se jako „předimenzovaná“. Totéž platí i o těžební lžíci, která byla také vyrobena v Japonsku a dodána se strojem. Pouzdra jsou na obou koncích čepů úchytu lžíce, aby se odstranila vůle a zamezilo trhavému pohybu lžíce.

Hnací jednotka

Stroj je vybaven výkonným ekologickým motorem ISUZU o výkonu 260 kW. Provoz stroje je díky moderní konstrukci a řízení spalování ekonomicky výhodný. Rypadlo dosahuje vysoké produktivity při současném udržení nízké spotřeby pohonných hmot a nízkým provozním nákladům

Elektronické řízeni palivového vstřikovacího systému

Jednotka typu Common rail řídí vestavěné palivové čerpadlo při ultravysokém tlaku. Palivo je dodáváno do každé vstřikovací trysky válce přes společnou tlakovou komoru. To umožňuje optimalizovat průběh spalování paliva. I tímto se generuje výkon motoru při současném snížení PM (pevné částice ve výfukových plynech) a samozřejmě spotřebu paliva.

Chlazený systém recirkulace spalin EGR

Výfukové plyny jsou částečně smíšeny s nasávaným vzduchem, je snížena jejich teplota v chladiči a pak jsou turbodmychadlem tlačeny do spalovacího prostoru, pro omezeni Nox a spotřeby paliva. Díky výborně „naladěnému“ hydraulickému systému HITACHI se rypadlo může chlubit opravdu vysokým výkonem a velkou pracovní rychlostí.

Volitelné provozní režimy

Obsluha rypadla může před volit úroveň zvedáni těžební časti stroje a posun stroje při práci s ramenem rypadla a to zapnutím nebo vypnutím tohoto režimu. To zvyšuje komfort práce s tímto rypadlem při menším přenosu vibrací a nárazů. Tímto jsou navíc chráněny exponované komponenty stroje, takže se výrazně prodlužuje jejich životnost. Výhodou je automatická spolupráce ramen vykladače a výložníku, plynulost pohybu těžebního výložníku, zajišťuje sofistikovaný hydraulický systém. Tímto je výrazně zrychleno plnění lžíce.

Regenerační ventily, které jsou na stroji standardní výbavou, opět umožňují zrychlit pohyb lžíce současně s pohybem těžebního ramene rypadla. Tento systém využívá „odpadového tlaku hydraulického oleje pro posílení plnění pracovních pístů. U strojů se specifikaci „H“ (lomová verze) je standardně dodáván plný kryt pásového podvozku. Plný kryt pásového podvozku chrání články pásu a spodní kladky před poškozením a deformaci. Navíc zabraňuje vniknuti kamínků do řetězu, předchází přetíženi podvozku a omezuje opotřebení a poškození pohyblivých podvozkových částí. Ke stroji jsou možné varianty zesílených lžic pro těžký provoz, které mají zvýšenou odolnost Na Lomu Tetín pracuje hydraulické rýpadlo HITACHI ZX 470H-3, které je vybaveno speciální sklaní „horovou“ lopatou – „klapačkou“, která má objem 2m3.

Kabina H/R - nový standard v pohodlí obsluhy

Na první pohled prostorná kabina, která má ergonomickou konstrukci s vynikajícím rozhledem a pohodlný prostor pro nohy. Krátký zdvih řídících pák zajišťuje optimální pracovní podmínky pro dlouhodobou obsluhu stroje bez známek únavy. Pro zajištěni vynikajícího výhledu z kabiny, zejména v přímém směru dolů pro výhled při jízdě a hrabáni výkopů byla rozšířena okna kabiny. Prostor pro nohy byl zvětšen ve směru dopředu a byl změněn tvar pedálů pro jejich pohodlnější obsluhu.

Komfortně navržená sedačka řidiče má ergonomický tvar. Opěradlo sedačky bylo rozšířeno, aby bezpečně zadržovalo záda řidiče a byl změněn tvar opěrky hlavy. Sedačka byla zesílena, aby účinně potlačila chvěni, otřesy a nárazy a byla zvýšena její životnost Kabina je přetlaková, aby do ni nepronikal prach a jiné nečistoty. Nezbytné příslušenství moderní kabiny Velký, barevný LCD monitor může po připojeni zaďové kamery rovněž poskytovat ničím neomezený výhled na prostor za rypadlem. Zadní kamera, která je umístěná na protizávaží zvyšuje vysokou bezpečnost při couváni a otáčeni. Pracovní režim může byt nastaven na univerzálním zobrazovači přímo v kabině stroje. Například může být sledován průtok čerpadla v nastaveném pracovním režimu a podle potřeby je možné provést úpravy průtoku.

Podpora údržby. Při zapnutí klíčku zapalováni je podle časového plánu předem nastaveného obsluhou stroje na LCD zobrazovači obsluha stroje upozorněna stav stroje a například i na načasovaní nezbytné výměny hydraulického oleje a čističe paliva. Plánovaná údržba snižuje riziko poruchy.

Spotřeba paliva je automaticky vypočítána a výsledek je zobrazen na LCD monitoru. Tato informace navrhne nezbytný okamžik doplněni pohonných hmot a podporuje úsporný provoz stroje a efektivní řízení práce.

Systém zabránění odcizení. Elektronicky imobilizér vyžaduje před každým nastartováním motoru stroje zadání přístupového hesla na vícefunkčním zobrazovači, aby se zabránilo krádeži a vandalství. Jednoduchá údržba, nízké provozní náklady Při vývoji řady ZAXIS-3 se konstruktéři firmy HITACHI soustředili na dosažení co nejjednodušší údržby, včetně snadné kontroly, úklidu stroje a případných oprav. Chladiče oleje jsou umístěny v paralelním uspořádáni (vedle sebe), namísto tradičního uspořádání v řadě (za sebou). Toto paralelní uspořádáni významně usnadňuje čištění motorového prostoru.

Automatické mazání .Těžební výzbroj stroje je automaticky promazávána, kromě mazacích míst na lžíci rypadla, které byly přemístěny na konec ramene výložníku pro mazaní ze strany.

Prodloužené intervaly výměny provozních náplní a také filtrů opět snižují provozní náklady koncového uživatele těžebních rypadel HITACHI.

Konstrukce zaměřená zvláště na bezpečnost

Zajištění bezpečnosti obsluhy stroje a dalších pracovníků na pracovišti je důležitým závazkem pro firmu HITACHI. Proto je nová řada ZAXIS-3 vybavena řadou bezpečnostních prvků, včetně nové, vyztužené kabiny CRES II. Ta je navržena tak, aby chránila obsluhu stroje i v případě převrácení stroje přes kabinu.

Co je podstatné - Výkonnost, spolehlivost a vysoká kvalita služeb prodejce

Stroje HITACHI pracují spolehlivě v lomařských provozech po celé České republice a těší se velké oblibě, jak jsme se přesvědčili v lomu Tetín. Pásové rypadlo Hitachi ZX 470H-3 naprosto splnilo požadavky zákazníka. Kvalitní servis strojů HITACHI zajišťuje, dle vyjádření uživatele, autorizovaný dovozce, firma AUSTRO Baumaschinen, s.r.o. rychle, zodpovědně a velmi spolehlivě.

Z Lomu Tetín Vladimíra Štěpánková  

 

Back to top