Editorial 3 / 2019

Vážení přátelé, pobyt poblíž vody nebo přímo na vodě má své kouzlo. Za vodou nemusíme vyrážet jen k moři nebo do Holandska, stačí dojet na Baťův kanál.

Tato vodní cesta je technickou památku Slovácka, která byla vybudovaná v letech 1934 – 1938. Důvodem výstavby kanálu bylo nejen zlepšení stavu hladiny Moravy a vybudování závlahových kanálů, ale především zajištění dopravy lignitu z Ratíškovic do Baťových závodů ve Zlíně. Zároveň to byla také realizace původní myšlenky na vybudování plavební cesty.

Dnes je Baťův kanál vyhledávaným místem. Panuje zde čilý turistický ruch, jak na vodě, tak kolem vody, kde vzniklo plno cyklostezek.

Voda je život a je pro nás nesmírně důležitá. Proto je nutné s ní dobře hospodařit, tak jako to dělali naši předkové, například výstavbou zmíněného Baťova kanálu či unikátním vodohospodářským systémem „tajchy", jak se dále dočtete.

V tomto vydání Vám přinášíme také plno reportáží z povedených modernizací provozů a samozřejmě nabídku technických novinek.

Zavedeme vás do nejstaršího hornického města na Slovensku a pozveme na Strojírenský veletrh do Brna, který je letos zaměřen na digitalizaci.

Doufám, že jste léto příjemně prožili a načerpali elán na podzimní dny.

01

02

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top