LIEBHERR v mrazivých výšinách

Čtyři věžové otočné jeřáby Liebherr byly v nepřetržitém provozu na stavbě nejvyšší budovy v Evropě – věže Lakhta.

01

Lakhta Center je nejvyšší mrakodrap Evropy a Ruska nacházející se v Petrohradu ve čtvrti Lakhta na břehu Finského zálivu. Budova vysoká 462 metrů a mající 87 pater byla postavena mezi roky 2012 až 2018.

Servis jako akrobatický výkon

Servisní pracovník společnosti Liebherr Ivan Dikun zajišťoval hladký průběh prací i za extrémních povětrnostních podmínek 430 metrů nad propastí, zajištěn pouze pomocí horolezeckých úvazů s karabinou. Vše zahaleno v neproniknutelné mlze a ledový vítr sviští mezi ocelovou konstrukcí věžového otočného jeřábu. Ivan Dikun leží na břiše na úzké ocelové lávce, aby zkontroloval senzor věžového otočného jeřábu. „Tady nahoře jsou pro nás největší překážkou neustávající vítr a v zimně mráz," vysvětluje servisní technik, který si i v časové tísni musí zachovat chladnou hlavu.

04

Věž Lakhta se svými 462 metry je dnes nejvyšší stavbou Evropy. Výšková budova se nachází přibližně deset kilometrů od centra města, přímo na břehu Finského zálivu. Stavební firma Renaissance Construction nasadila na stavbu mrakodrapu tři věžové otočné jeřáby typu 710 HC-L 32/64 Litronic a jeden jeřáb 357 HC-L 12/24 Litronic. Jeřáby šplhaly pomocí hydraulického zařízení po vnější fasádě i uvnitř věže. Při stavbě mrakodrapu byly vždy o krok napřed.

02

Práce v extrémních podmínkách

Ve výšce přes 400 metrů jsou i běžné pracovní úkoly, jako je kontrola koncových spínačů a senzorů, akrobatickým výkonem. Například při pochůzce servisního technika po výložníku věžového otočného jeřábu, při které musí po každých několika metrech vždy znovu zaháknout karabinu na vodicí lano, aby byl zajištěn před pádem. „Pracovní nástroj spadlý dolů by mohl mít stejně fatální následky, jako pád člověka, „ dodává Ivan Dikun, servisní technik, který práce prováděl.

03

Největší výzvou při práci na věži Lakhta však není rekordní výška, ale počasí. „Nacházíme se přímo u moře ve vzdálenosti asi 1 000 kilometrů od polárního kruhu. Teploty zde klesají až na minus 32 °C a rychlosti větru překračují 130 km/hod.," vysvětluje Dikun. Pro ochranu před počasím je důležité správné pracovní oblečení. Věžové otočné jeřáby jsou stavěny pro provoz i v takovýchto extrémních podmínkách. Práce údržby se však z bezpečnostních důvodů smí provádět pouze při síle větru nanejvýš 72 kilometrů za hodinu. Proto musí být servisní technici schopni pružně zareagovat na místní povětrnostní podmínky. Pevná ruka a netrpění závratěmi jsou přitom základními předpoklady. „K tomu člověk potřebuje určitou zručnost, aby při výměně oleje za větru nic nevylil," usmívá se technik.

87 podlaží v rekordním čase

Stavba věže Lakhta byla zahájena v roce 2015. Práce na fasádě mrakodrapu byly dokončeny v letošním roce a byly zahájeny práce na interiérech, pouze za tři roky od zahájení stavby. Kromě samotného mrakodrapu probíhala současně také stavba víceúčelové budovy s kancelářskými, sportovními a volnočasovými prostorami. Zde bylo nasazeno dalších šest věžových otočných jeřábů Liebherr.

07

Stavební firma připravovala projekt celý rok před zahájením stavby v úzké spolupráci s oddělením Tower Crane Solutions společnosti Liebherr. Toto oddělení se zabývá plánováním obzvlášť složitých nasazení jeřábů.

Každá etapa stavby byla přesně naplánovaná. Protože ne všechno lze předem naplánovat. „Museli jsme rychle reagovat na situaci na stavbě a prověřovat alternativní postupy." říká Bärtle.

05

Inženýři z Biberachu přitom úzce spolupracovali s firmou Renaissance Construction a se servisními techniky na stavbě, aby tak byli schopni pružně a rychle reagovat. „Krátké doby reakce jsou pro nás velmi důležité, protože každé zdržení v provozu jeřábů by mělo za následek zpoždění stavebních prací," dodává Doshchanov.

liebherr

Text: kolektiv autorů Liebherr
Foto: „© Lakhta Center, press service / photo by Victor Sukhorukov"

Média

 

Back to top