Společnost GRANITA s.r.o. staví na šikovných lidech a strojích Cat®

Flotilu strojů východočeské společnosti GRANITA s.r.o., která se zabývá těžbou a zpracováním kameniva, posílily tento rok hned dva velké stroje výrobce Caterpillar, kolový nakladač Cat® 980 M a pásové rýpadlo Cat® 336F L XE. Tyto stroje patří momentálně k tomu nejlepšímu, co může oficiální prodejce stavebních a těžebních strojů Cat® v České republice, společnost Zeppelin CZ, těžařům nabídnout.

Společnost GRANITA s.r.o. vznikla v roce 1992 privatizací státního podniku Kamenoprůmysl Skuteč a v současné době patří k nejvýznamnějším výrobcům a dodavatelům drceného kameniva v Pardubickém kraji. Společnost nabízí kompletní sortiment kvalitního drceného kameniva, získávaného v pěti provozovnách, pro široké použití při výstavbě pozemních, dopravních, inženýrských i vodohospodářských staveb. Na trh dodává také dlažební kostky, mozaiky a rigolový kámen.

Vše pod jednou střechou

GRANITA s.r.o. je jedním z příkladů, kde celý výrobní proces tj. od vrtacích a střelmistrovských prací, technologickou navážku suroviny, drcení a třídění kamene a expedice zajišťuje vlastními pracovníky. V celkem pěti provozovnách ve Skutči a okolí těží kvalitní kámen, který si sami zpracovávají, a navíc při tom využívají i řadu vlastních technologií. Čas nám věnoval a ochotně odpovídal na dotazy jednatel firmy pan Miroslav Nešetřil.

„Nakládka suroviny a hotových výrobků je dohromady 1,5 – 2 miliony tun ročně. Drcené kamenivo od nás odebírají stavební firmy na podklad pro silnice a dálnice, dále obalovny a betonárky a část vytěženého materiálu si tu sami zpracováváme, například v podobě dlažebních kostek. Známým produktem je růžovošedá, takzvaná Zderazská žula."

Vytěžit a zpracovat takové množství materiálu vyžaduje kvalitní a prověřené stroje. V tomto směru spoléhají v Granitě zejména na značku Cat®. Dominance amerického výrobce je patrná zejména u kolových nakladačů, kde je Cat® zastoupen osmi stroji (modely Cat® 980M, 938G II, 962H, 972G, 962G II, 972G II, 980G a 980F), pásová rýpadla reprezentuje již výše zmíněný Cat® 336F XE a nakladač Cat® 980M. Ve flotile firmy najdeme i stroje jiných značek - Volvo nebo Hyundai, nákladní vozy TATRA 815 a Scania.

Ve společnosti GRANITA s.r.o. je majitelům vlastní koncept, který by se dal shrnout sloganem „vše po jednou střechou". Na jejím úspěchu se velkou měrou podíllejí i šikovní zaměstnanci. Mají vlastní servisní a údržbářské dílny, kde jsou schopni provádět veškeré základní servisní úkony a vlastní i kovoobráběcí dílnu.

Jaké výhody mají stroje Caterpillar?

„Se zvyšující se poptávkou po produktech firmy se zvyšují i nároky na používanou techniku. Výhodou nově zakoupeného rýpadla Cat® 336F L XE je kromě jeho nízké spotřeby, snadného ovládání a robustní konstrukce také fakt, že jej lze díky rychloupínači snadno překonfigurovat z režimu „nakládka" do režimu „kladivo", hodnotí stroj Miroslav Nešetřil.

01

Kolový nakladač Cat® 980 se nejčastěji využívá se při nakládce na technologická vozidla, k obsluze mobilnídrticí linky a k expedici hotových výrobků.. Novinkou u tohoto stroje je integrovaný vážicí systém, který tak jednoduše zabrání přetěžování vozidel, a právě od tohoto systému si v Granitě hodně slibují. „Teď jenom čekáme na zaškolení k váze, ale je jasné, že nám tato nová technologie pomůže optimalizovat provoz tak, abychom nepřetěžovali vlastní i cizí vozidla a vyhnuli se jejich případným poruchám".

02

V čem stroje Caterpillar vynikají?

„Stroje od Caterpillar jsou odolné a jako dělané do těch nejtěžších podmínek, což je přesně náš případ." Na dotaz ohledně výhod nově dodaných strojů neváhá ani minutu a říká jedno magické slovo: spotřeba. Dosáhnout v tomto provozu na hranici 16 litrů spotřebovaného paliva na motohodinu (Cat® 336F L XE) nebo na 17 litrů u kolového nakladače (Cat® 980M) – to jsou hodnoty, kterými se Caterpillar rozhodně může chlubit. Výborná je také vyspělá elektronika. „Pozvolna u nás dochází ke generační výměně a ta mladší generace má samozřejmě k těmto moderním systémům blízko. Stačí proškolení a kluci to hravě zvládnou," říká o adaptaci svých zaměstnanců na nejmodernější technologie Miroslav Nešetřil.

Jaké služby společnost Zeppelin CZ nabízí?

Společnost Zeppelin CZ k prodaným strojům nabízí zejména spolehlivého „hlídacího psa" s názvem Cat® Product Link™. Velmi se osvědčila také speciální služba od Zeppelin CZ, tzv. Inform Report, což je měsíční výpis provozních ukazatelů. „Díky reportům máme přehled o tom, co se s naší mašinou děje, což je pro nás zajímavé třeba v případech, půjčíme-li ji třeba na jiný provoz," říká Miroslav Nešetřil.

Jak se s novinkami pracuje strojníkům?

Petr Uličný o novém rýpadle Cat® 336F XE

„Třitřišestka je parádní. Když pracuju s kladivem, oceňuji funkci SMART BOOM. Člověk z toho není vytřepaný, nebolí vás ruce ani hlava. (Tato funkce tlumí rázy, přenášené z kladiva na stroj - poznámka redakce). Výborná je funkce automatického dochlazování nebo automatické regenerace. Stroj je i v základním nastavení dost výkonný, úplně běžně mi stačí nastavit hydrauliku na pátý stupeň. Po předchozích zkušenostech jsem si stroj dovybavil rámem na kladivo, chrániči na světla a na pístnice a také ochranným pletivem. Trochu nevýhoda je nižší světlá výška, ale chápu, že je to kvůli nízko posazenému těžišti stroje," hodnotí Petr Uličný nové rýpadlo Cat® 336F XE v lomu Litická.

Josef Polanský o novém nakladači Cat® 980M

„Stroj je skutečně silný, v některých případech možná až moc, protože na některá odvozová vozidla nenaložím ani jednu plnou lopatu. Ovládání joysticky je pohodlné, je to citlivé tak akorát, ale přeci jen - volant je volant. Na nakladači se mi líbí, že si jej mohu pohodlně přizpůsobit podmínkám. Nastavil jsem si úhel řezu lopaty a výšku maximálního zdvihu. Je to pohodlné a zrychluje to nakládku. Dále jsem si nastavil systém pro tlumení rázu při pojezdu, Přizpůsobil jsem si také polohu spojkového pedálu, aby zabíral v místech, ve kterých jsem zvyklý", pochvaluje Josef Polanský nový nakladač Cat® 980M v lomu Humperky.

03

Závěrem

Společnost GRANITA s.r.o. je skutečně velmi efektivní firma, a to díky a odbornému vedení jednatelů firmy, šikovnosti lidí a výběru kvalitní techniky. Jak jsme se přesvědčili stroje Cat® zde mají prvotřídní zastoupení a dobře společnosti pomáhají v efektivním podnikání.

Za redakci HEAVEN (Zeppelin CZ) jim tímto děkuji za příjemně strávený čas. Novým strojům Cat® samozřejmě přejeme mnoho bezporuchových motohodin.


www.zepellin.cz
www.granita.cz

 

Další články z této kategorie

« Editorial 3 / 2017
PORTAFILL »

 

Back to top