Konference Olomouc aneb na „skok" na Hanou

Hanácká metropole Olomouc hostila účastníky Mezinárodní konference Využívání zdrojů nerostných surovin, kterou společně pořádali CZECH STONE CLUSTER - družstvo,
VŠB - Technická univerzita Ostrava, Technická univerzita v Košicích a Politechnika Śląska Gliwice. Strategickým partnerem byla společnost Vápenka Vitoul s.r.o., která byla v roce 2015 zařazena mezi „100 Nejlepších firem v České republice".

Hlavní témata

Využívání zdrojů stavebních nerostných surovin, Využívání uhelných ropných a jiných surovin, Nakládání s těžebním odpadem a využití odpadních materiálů vznikajících při těžbě a zpracování nerostných surovin, Podpora podnikání a ochrana životního prostředí při těžbě nerostů, Související legislativa, Ekonomika v oblasti nerostných surovin, Trhací práce, Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, byly vysoce odborné a aktuální. Mezi přednášejícími byli i zástupci z Portugalska, Polska, Maďarska a Slovenska.

Vápenka Vitoul

Odborná exkurze do Vápenky Vitoul s.r.o. byla vskutku zážitkem a ukázkou, jakmůže ryze česká soukromá firma dobře fungovat. Ing. Ladislav Vitoul, ředitel a majitel nám připravil naprosto úžasný a výjimečný program. Vápenku Vitoul, kterou před více než 103 lety založil jeho děda, už třiadvacet let úspěšně vede a zároveň vychovává nástupce syna Ladislava Vitoula.

Těží se zde vysokoprocentní vápenec, který se drtí a mele na určité jemnosti. Mletý vápenec dodává firma do obaloven, cementáren, vhodný je pro teplárenský průmysl a pro gumárenský průmysl, plastikářství a výborné hnojivo pro zemědělce. Nejjemnější podíl se používá v kosmetickém průmyslu pro zajímavost např. pudr Dior.

Měli jsme možnost sledovat clonový odstřel, prohlídku lomu a rubaniny po odstřelu, technologickou linku včetně balení a pytlování. V historické kantýně jsme byli pohoštěni tradičně olomouckými syrečky a slivovicí. A koncert v Mladečských jeskyních a ještě podtrhl úžasnou atmosféru celého dne.

Doprovodný program

Navštívili jsme také a olomouckou dominantu katedrálu sv. Václava a komnaty olomouckého biskupství. Návštěva hradu Bouzov a prohlídka Javoříských jeskyní s obědem ve Vápence Vitoul, dovršily třídenní nabitý a perfektně zorganizovaný program konference. Samozřejmě nescházel ani hornický večer - Šachťák, který vedl již tradičně prof. Pavel Pavel Prokop, a oblíbený „skok přes kůži" a hornické písně tzv." karmíny". Vše dovršila cimbálová muzika Třídenní program byl nabitý a úžasný, plný odborných přednášek, poznání, kultury a příjemných překvapení.

Díky velmi dobré organizaci i a neskonalé pohostinnosti ing. Ladislava Vitoula, byla návštěva Vápenky Vitoul, okolních jeskyň, hanácké metropole zcela jistě pro všechny účastníky velkým přínosem.

Na závěr patří poděkování ing. Františku Žočkovi a jeho rodině a kolektivu za celou organizaci této konference.

Děkuji za pozvání

Vladimíra Štěpánková

Společné foto: Jitka Zatloukalová, asistentka ředitele Vápenka Vitoul, s.r.o.

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top