Skotský (drak) pevný dempr Terex TR 60 v lomu Lhota Rapotina

V dubnu letošního roku převzala společnost Kamenolomy ČR s.r.o. od společnosti AUSTRO Baumaschinen s.r.o. v lomu Lhota Rapotina pevný dempr Terex TR 60. Je to další pevný dempr této kategorie v České republice.

Společnost KAMENOLOMY ČR s.r.o. je součástí jednoho z předních evropských stavebních koncernů STRABAG SE, pro který je výhradním výrobcem kameniva v České republice a zároveň patří k největším producentům kameniva v České republice. Společnost klade vysoký důraz na modernizaci technologického zařízení, na rekultivaci vytěžených částí kamenolomů a tím zlepšování životního prostředí v jejich okolí.

Lom Lhota Rapotina

Tento lom je jeden z hlavních provozů společnosti Kamenolomy ČR. Těží se zde velice kvalitní kámen granodiorit, který se používá na výrobu betonů, silničních a inženýrských staveb, obalované asfaltové směsi a kolejová lože.

Jednou z novinek a výrazné posílení technického parku bylo pořízení pevného dempru Terex TR 60. Tento výkonný obr společně s druhým demprem Cat naváží těženou surovinu k násypce do primerního drtiče technologické linky. V plánu firmy je, vzhledem k dlouhé dopravní vzdálenosti, ekonomické výhodnosti a produktivitě práce, přemístit celou technologickou linku blíže k těžbě.

Pevné dempry Terex - pevné podle názvu, pružné využitím

S více než 60 lety zkušeností na poli terénních nákladních vozidel jsou vozidla Terex® zárukou kvality. Vyráběna jsou se zaměřením dosáhnout co nejnižších nákladů na přepravované tuny, zvýšení produktivity a zkrácení prostojů. Řada pevných demprů Terex splňuje náročné požadavky těžké stavební techniky, důlních a těžebních činností a přitom poskytuje komfortní prostředí pro řidiče. Odolnost vůči zatížení a spolehlivost se stává standardem. Pevný dempr Terex se vyrábí s užitečným zatížením v rozsahu od 32 do 91 tun.

Pevný dempr TR 60 – hlavní komponenty

Dempr TR 60 je poháněný motorem Cummins o výkonu 522 kW, s otáčkami 2981 Nm a poskytuje stabilní výkon. Každý výkonný motor je dimenzován speciálně pro aplikace dopravce. Elektronické řízení a konstrukce proudění ve válci optimalizuje spalování s poskytnutím nejvyššího výkonu a nízké spotřeby paliva. Konstrukce motoru je snadná pro údržbu.

Převodovka

Plně výkonné převodovky Allison používané v pevných demprech Terex zajišťují znamenitou účinnost, zvýšenou produktivitu, pohodlí řidiče a bezpečnost. Výsledkem je rychlejší, hladší a konzistentnější kvalita řazení, zvýšená odolnost a výkon hnací jednotky a celkově účinnější provoz stroje. Volitelné režimy řazení Power a Economy umožňují přizpůsobení výkonu dampru v závislosti na potřebách místa výkonu práce. Díky standardně zabudovanému retardéru převodovky jsou provozní náklady na nízké úrovni.

Pro bezpečnost při servisním režimu slouží zpětné zajištění zdvihu korby, zpomalovače zvedání a palubní diagnostika, jenž umožňuje účinné testování a odstraňování závad.

Korba a zdvih

Korba dempru Terex je navržena pro nakládku v těžkém provozu. Je vyrobena z oceli vysoce odolné proti oděru a zesílena širokými výztuhami z U profilů. Ohřev korby pomocí výfukových plynů je standardem. Dlouhý 15° šikmý záďový skluz zajišťuje dobré držení nákladu a kontrolované vyklápění. Dopad na hydraulické válce zdvihu korby, podvozek a řidiče je omezen plovoucím řízením dosedu na podvozek. Zdvih korby umožňuje modulaci rychlosti 2stupňových zdvihacích válců.

Brzdový systém a řízení rychlosti

Vysoká produktivita a spolehlivost vyžadují efektivní a účinné řízení rychlosti. Brzdový systém na pevném dempru Terex® je hydraulicky ovládaný s olejem chlazenými vícelamelovými kotoučovými brzdami na zádi a suchými kotoučovými brzdami vpředu.

Nezávislé přední a zadní okruhy začleňují dusíkové hydraulické akumulátory s akumulací energie pro okamžitou odezvu brzdění a nouzové použití.

Systém parkovací brzdy je integrovaný do zadních brzd a je zabezpečený proti poruchám, automaticky stlačí brzdu, poklesne-li tlak pod nastavenou mez.

Dvojitý retardér - převodovky nebo retardér zadní brzdy – nabízí řidiči možnost zpomalení kvůli měnícím se podmínkám. Použití retardéru převodovky snižuje opotřebení brzd.

Pevné konstrukce a zavěšení

Podvozek Terexu je vyroben ze skříňových ocelových nosníků s vysoce pevnými ocelovými odlitky a vykazuje mimořádnou pevnost a odolnost. Uzavřený smyčkový příčník umožňuje pružnost v rámu a přitom poskytuje konstrukční pevnost. Zadní hnaná náprava je spojena podvozkem prostřednictvím rámu A s kloubovým ložiskem dovolujícím výkyvy nápravy s příčným pohybem nápravy. Zadní zavěšení nese zátěž prostřednictvím variabilních podpěr typu dusík - olej, což zaručuje hladkou jízdu a zvýšení produktivity.

Zlepšené prostředí pro řidiče a servis

Účinný provoz a údržba dempru jsou důležité pro produktivitu a dostupnost.
Široká zrcátka a zpětná kamera poskytují znamenitou viditelnost a bezpečnost provozu. Klimatizovaná kabina se vzduchem odpruženým sedadlem udržují řidiče v pohodlí a snižují jeho únavu. Servisní personál má snadný přístup pro údržbu komponentů. Hydraulické testovací body dosažitelné z úrovně terénu napomáhají diagnostikovat poruchy a tím zkrátit dobu případné opravy dempru.

Spolehlivost - 60 let skotských zkušeností ve výrobě

Skotské pevné dempry splňují náročné požadavky těžké stavební techniky, důlních a těžebních činností, jsou nejen robustní a pevné, ale hlavně velmi spolehlivé. A rovněž spolehlivý je servis strojů Terex, který zajišťuje firma AUSTRO Baumaschinen, s.r.o., která je výhradním distributorem demprů Terex Truck v České republice.

Na hodnocení je ještě krátká doba, ale zatím skotský obr podává velmi dobrý výkon a šlape dobře, jak jsme se dozvěděli v lomu Lhota Rapotina.

terex

Srdečně Vás zveme do naší expozice na EXPO Mokrá 14. – 16. června 2016

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další články z této kategorie

« Editorial 2 / 2016
Zveme Vás na EXPO Mokrá 2016! »

 

Back to top