Komatsu HM400-5: Kloubový dampr

Motor s vysokým výkonem 480 koní, který je velmi šetrný k životnímu prostředí, kapacita prostoru pro nákladání materiálu 24 metrů3, systém kontroly trakce, pohodlná kabina, monitorovací technologie KOMTRAX ™ - to jsou jen některé přednosti kloubového dempru Komatsu HM400-5. Naplno využívá vedoucí postavení japonského výrobce stavebních strojů Komatsu v oblasti moderních technologií a inovací. Na českém trhu stroj nabízí společnost KUHN - BOHEMIA, jež je výhradních distributorem stavebních strojů Komatsu na českém trhu.

Dempr HM400-5 má maximální nosnost 40 tun a objem lopaty 24 m³. Jeho výška je jen 3,164 m, což umožňuje snadné a rychlé nakládání. Stroj je poháněn motorem Komatsu SAA6D140E-7, který je certifikován emisní normou EU Stage IV. Díky integraci redukčního katalyzátoru Selective (SCR) motor EU Stage IV dále snižuje emise NOx pomocí AdBlue®, tedy aditivu, které pomáhá přeměnit škodlivé oxidy dusíky NOx z výfukových plynů stroje na neškodný dusík a vodní páru. Motor Komatsu EU Stage IV využívá pokročilý elektronický řídicí systém pro řízení rychlosti proudění vzduchu, vstřikování paliva i optimální nastavení spalovacích parametrů. Výsledkem je pak nižší spotřeba paliva, a to bez ztráty výkonu. Provoz nabízí dva volitelné pracovní režimy - ekonomický a silový - umožňující obsluze zcela přizpůsobit výkon stroje pracovním podmínkám.

Systémy kontroly

Kloubový dempr HM400-5 je vybaven také systémem Kontroly trakce (Komatsu Traction Control System) pro udržení automatické a optimální trakce při práci v měkkých terénech. Pokud se provozní podmínky zhoršují, podloží je měkké a pneumatiky začínají prokluzovat, je tento stav detekován senzory rychlosti umístěných na čtyřech kolech a náprava je automaticky zablokována. Pokud prokluz pneumatiky pokračuje, čtyři nezávislé brzdy jsou aktivovány, aby trakci opět získaly.

a

HM400-5 je opatřen další zbraní systémem K-Atomics zbraněmi (Komatsu Advanced Transmission with Optimum Modulation Control System). Tento sytém nabízí plně automatickou šestistupňovou převodovku, která používá pokročilý elektronický systém ke zlepšení účinnosti motoru. Systém automaticky zvolí ideální převodový stupeň v závislosti na rychlosti vozidla, otáčkách motoru a polohy řazení. To má za následek silnou akceleraci, hladký pohyb a synchronizované otáčky motoru při jízdě ve svazích. Naopak při sjezdu umožňuje dodržet optimální rychlost velký automatický retardér, který eliminuje zrychlení generované stupněm svahu.

Design a interiér kabiny

Velká kabina kloubového dempru HM400-5 s bezpečnostní konstrukcí ROPS poskytuje pohodlné a klidné pracovní prostředí. Má kulatý přední středový panel se snadno dosažitelnými přepínači. Přístrojová deska a přední konzole poskytuje snadný přístup ke všem ovládacím prvkům stroje, stejně jako vysokou viditelnost na panel monitoru. Přidány byly dvě 12voltové zásuvky spolu s pomocným vstupem pro připojení chytrého telefonu nebo jiného zařízení.

Sedmipalcový monitor s vysokým rozlišením nabízí možnost zobrazit informace ve 25 jazycích. Na monitoru může řidič snadno upravit nastavení pro nejrůznější sledované položky, jako jsou třeba provozní evidence či spotřeba paliva, nebo lze zkontrolovat, kolik času je třeba před další údržbou. Monitor také poskytuje orientační funkci ECO, která dává provozní tipy, jak snížit spotřebu paliva.

Technologie KOMTRAX ™

Stroj HM400-5 je vybaven nejmodernější monitorovací technologií KOMTRAX ™. Díky ní má přes webové rozhraní či mobilní aplikaci provozovatel přístup ke svým datům. Kromě údajů jako jsou stav hladiny paliva, počet provozních hodin, umístění a pohyb stroje, upozornění a výstrahy údržby, systém KOMTRAX ™ posílil také monitorování úrovně aditiva AdBlue® či poskytuje případné výstrahy při krádeži paliva.

Bezplatný program údržby Komatsu CARE®

Zákazníci s novými stroji značky Komatsu, jež jsou vybavené motory s emisní normou EU Stage IV, získávají od prodejce - tedy společnosti KUHN-BOHEMIA - také bezplatný program údržby Komatsu CARE®. Ten spočívá pravidelné údržbě po dobu prvních tří let nebo 2000 pracovních hodin stroje, a to v dodávce pouze originálních náhradních dílů Komatsu.

komatsu

Text a foto: KUHN-Bohemia a.s.

 

Back to top