Rozrývače Xcentric Ripper

Hydraulická kladiva nejsou jedinou možností pro rozpojování materiálu. Volba nejvhodnějšího způsobu rozpojování závisí na mnoha parametrech – od těženého materiálu a jeho stavu přes požadovaný výkon rozpojování až po případná další omezení jako je například hlučnost. A právě malá hlučnost je charakteristickým znakem dalšího způsobu rozpojování materiálů - pomocí rozrývačů.

Tato zařízení značky Xcentric Ripper prodává od loňského roku společnost Komatsu, která na ně získala výhradní celosvětová distribuční práva. V České republice je nabízí společnost KUHN-BOHEMIA a.s.

Rozrývače Xcentric Ripper vynikají vysokou produktivitou a spolehlivostí, nízkými náklady, úsporou paliva a jak již bylo řečeno i malou hlučností. První prototyp rozrývače Xcentric Ripper vyrobila v roce 2009 španělská společnost Grado Cero. Zařízení využívá při rozrušování materiálu patentovaný systém vibrací, který umožňuje rozpojování materiálu rychleji, tišeji a při nižších nákladech.

Uzavřená skříň rozrývače Xcentric Ripper zajišťuje dokonalou ochranu zařízení před prachem, blátem, vlhkostí a dalšími nepříznivými vlivy. Bez nutnosti jakýchkoliv dodatečných nákladných a náročných úprav je možná dokonce i práce pod vodou. Rozrývače Xcentric Ripper se vyrábějí v devíti velikostech o hmotnostech 900 kg až 13 500 kg pro nosiče (rýpadla) o hmotnosti od 8 do 150 tun. Na přání je možné dodat Xcentric Ripper na rýpadla o hmotnosti až 600 tun.

Rozrývače Xcentric Ripper jsou hojně využívané také při těžbě nerostných surovin, kde v některých lokalitách je zakázáno použití trhacích prací, ať již z důvodu bezpečnosti nebo ochrany životního prostředí.

Neméně důležitou oblastí, kde je nasazení Xcentric Ripper velice efektivní, je hloubení základových jam. Ve srovnání s rozpojováním hydraulickými kladivy je dosahováno výrazně vyšších výkonů a současně je práce výrazně tišší, takže okolí není tolik zatěžováno vyšší hlučností. To se potvrdilo i při nasazení rozrývačů Xcentric Ripper při výstavbě multifunkčního komplexu Quadrio v centru hlavního města u stanice metra Národní třída nebo při budování projektu Crystal na Vinohradské třídě v Praze.

Text a foto: kolektiv autorů Kuhn Bohemia
www.komatsu.cz  

 

Back to top