Hydraulické rypadlo HITACHI ZAXIS 470- 5 v pískovně Hrušovany u Brna

Společnost České štěrkopísky spol. s r.o. převzala na začátku prosince od firmy AUSTRO Baumaschinen nejnovější hydraulické 50 tunové rypadlo HITACHI ZX 470 LCH-5. Naše redakce se za tímto „drobečkem“ do Hrušovan, kde se rypadlo testuje, vypravila. Čas nám ochotně věnoval a stroj v akci předváděl vedoucí pískovny Petr Bedřich.

České štěrkopísky spol. s r.o. a její sesterské společnosti - František Jampílek a Slovenské štěrkopiesky s.r.o. je seskupení firem, které se již od roku 1994 zabývají přípravou těžby, samotnou těžbou, zušlechťováním nerostů, distribucí kameniva a následnou rekultivací. Společnost ve svých provozech velmi pečlivě a s rozvahou dbá na obnovu strojového parku a mobilních technologických linek. Koncem loňského roku společnost koupila pásové rypadlo Hitachi ZAXIS 470-5. Stroj má objem lžíce 3,6m a délku ramene 6 metrů a bude nasazeno na provozovnách společnosti Slovenské štrkopiesky k provádění skrývek a k samotné těžbě.

obr1

Hydraulické rýpadlo ZAXIS 470 – 5

Společnost Hitachi je známa svými kvalitními stroji s vysokou spolehlivostí. Nový model rypadla ZAXIS 470 se vyznačuje pěti hlavními přednostmi: výkonem, produktivitou, komfortem, robustností a spolehlivostí. Cílem firmy Hitachi je poskytnout zákazníkům vysoce kvalitní a výkonné stroje, které mohou efektivně a bezpečně pracovat i v těch nejnáročnějších provozech. Pro větší péči zákazníků byl zaveden komplexní program služeb zákazníkům – Hitachi Support Chain a Global e-Service, což je vybavení stroje komunikačním systémem GPRS.

Zvýšení výkonu rypadla

Nový ZAXIS 470 je vybaven výkonným motorem nové generace, který splňuje požadavky emisních předpisů EU stupeň IIIB a zaručuje vyšší produktivitu. Motor má o 10 kW větší výkon, než předchozí model. Jednou z hlavních předností motoru je nižší spotřeba motorového oleje a chladiva, což dále zvyšuje ohleduplnost rypadla vůči životnímu prostředí a pomáhá snížit náklady na údržbu. S použitím pohonných hmot EN590 splňuje požadavky evropských norem a s originálním palivovým filtrem a motorovým olejem Super Wide DH2 nebo ekvivalentním, zajišťuje optimální účinnost motoru. Nový motor se vstřikováním paliva typu common rail, který dodává přesné množství paliva pod vysokým tlakem, dosahuje velmi účinného spalování a snižuje spotřebu paliva a obsah pevných částic ve výfukových plynech. V novém modelu ZAXIS 470 je použit hydraulický systém HIOS IIIB, který se rovněž podílí na vyšší produktivitě stroje a nižší spotřebě pohonných hmot, v porovnání s předchozím modelem stroje.

Lepší manipulace

Nový hydraulický systém umožňuje obsluze snadnější manévrování se strojem a plynulou a rychlou a souběžnou obsluhu více funkcí stroje, bez ohledu na to, zda se strojem těžíte nebo nakládáte korbu nákladního automobilu. Zvýšila se pracovní rychlost přední výzbroje stroje se snížením tlakových ztrát v okruzích a kromě toho byl o 8 % zvýšen moment natáčení nástavby. Díky zvýšení průtoku hydraulického oleje byla také zvýšena pracovní rychlost středně zatíženého stroje, např. při terénních pracích.

Nižší spotřeba pohonných hmot a vyšší produktivita

Investice do stavebních strojů Hitachi Vám pomohou úspěšně soutěžit s konkurencí a vyhrávat výběrová řízení na trhu stavebních zakázek. Hydraulický systém HIOS IIIB umožňuje dosáhnout o 8 % vyšší produktivitu v režimu H/P oproti výkonu předchozího modelu ZAXIS pracujícího ve stejném režimu (režim HP). V provozním režimu PWR spotřebuje nový model ZAXIS 470 o 13 % méně pohonných hmot při zachování prakticky stejné produktivity práce jako měl model ZX-3 ve stejném provozním režimu (režim HP).

Spolehlivost a životnost stroje

Aby se splnily požadavky emisních předpisů EU stupeň IIIB, jsou velká rypadla vybavena několika zařízeními, pro zajištění jejich maximální šetrnosti k životnímu prostředí. ZAXIS 470 je vybaven tlumičem výfuku s filtrem pevných částic k odfiltrování škodlivých částic z ovzduší. Tyto částice jsou spáleny díky oxidačnímu katalyzátoru s automatickou regulací teploty výfukových plynů. Díky turbokompresoru s proměnnou geometrií, jakož i systému EGR (recirkulace výfukových plynů) s vysokým chladícím výkonem došlo ke snížení emise oxidu dusíku. K dalšímu snížení emisí došlo rovněž díky využití automatickému zhasínání motoru stroje u nového modelu ZAXIS 470, což kromě toho přispělo ke snížení zbytečné spotřeby pohonných hmot a snížení hluku v kabině řidiče. Nové velké rypadlo ZAXIS kromě toho obsahuje mnoho recyklovatelných dílů, které rovněž pomáhají snížit jeho vliv na životní prostředí.

Komfort, pohodlí a optimální výhled

Otevřete dveře kabiny nového modelu stroje ZAXIS 470 a jasně uvidíte, že konstruktéři Hitachi věnovali pozornost stejně tak výkonu stroje jako jeho interiéru. S nejnovějšími inovacemi Hitachi nabízí nový ZAXIS lepší výhled do pracovního prostoru. Pomocí nové zpětné kamery byl zlepšen i výhled na zadní část protizávaží a omezen mrtvý úhel výhledu v kabině. Díky lepšímu umístění monitoru byl zlepšen nejen výhled z kabiny, ale byl výrazně zjednodušen vstup a výstup z kabiny. Vyhřívaná, pneumaticky odpružená sedačka je ideální pro práci v chladných klimatických podmínkách. Účinně pohlcuje všechny nárazy a snižuje tím únavu řidiče. Velký multifunkční LCD zobrazovač je snadno čitelný ve dne i v noci. Na displeji se zobrazují důležité technické údaje o provozu a údržbě stroje.

Robustní a odolné díly

Zásadní pro odolnost a trvanlivost stroje jsou zesílená ramena vykladače a výložníku nového ZAXIS 470. Díky tomu již není pro stroj problémem ani dlouhá provozní doba za ztížených provozních podmínek.

Kabina s ochranným rámem ROPS

Do nového modelu stroje byla začleněna celá řada různých bezpečnostních opatření, především vyztužená kabina. Nový ochranný rám ROPS, splňující požadavky CRES V (konstrukce s vyztuženým středovým sloupkem kabiny), vyhovuje normám ISO a je konstruován k ochraně obsluhy stroje za předpokladu správně nasazeného a zapnutého bezpečnostního pásu. Použití ochranné konstrukce proti převrácení stroje (ROPS) je standardní výbavou rypadel s provozní hmotností od 6 do 50 tun.

Rychlejší a jednodušší údržba stroje

Snadný přístup k agregátům je zárukou delší provozuschopnosti stroje. Konstrukce nového ZAXIS 470 zahrnuje celou řadu vhodných vlastností pro provádění pravidelné údržby. Univerzální LCD monitor Vám umožňuje rychle a efektivně získat a zpracovat informace o údržbě stroje. Palivové filtry a filtr motorového oleje mohou být vyměněny z ochozu rypadla. Kromě toho mohou být snadno provedeny další práce na nástavbě stroje, jako např. výměna čističe vzduchu. Nový ZAXIS 470 je vybaven elektromagnetickým palivovým čerpadlem, což znamená, že není potřeba čerpat palivo ručně, pokud se motor zastaví v důsledku nedostatku paliva nebo po výměně palivového filtru. V úložném prostoru stroje jsou uloženy elektrický mazací lis, hadicový naviják a skříňka na nářadí. To znamená, že se akumulátory a elektrické příslušenství nacházejí pohodlně na jednom místě. Kondenzátor klimatizace se snadno otevře pro vyčištění kondenzátoru a chladiče umístěného za ním. Postup čištění je rovněž snadný díky paralelnímu uspořádání chladícího agregátu.

Podpora zákazníků

Hitachi support Chain

Pro zajištění dodatečné ochrany Vaší investice do stavebních strojů Hitachi společnost uvedla do života program podpory zákazníků Hitachi support Chain. Pomocí něho si můžete sestavit Váš plán údržby skládající se z následujících modulů podle přání zákazníka. Jednotlivé moduly Servisních služeb jsou k dispozici přímo v sídle společnosti AUSTRO Baumaschinen.

Global e-Service

Nové rypadlo ZAXIS je vybavené komunikačním systémem GPRS. Tento systém vysílá podrobné informace o stroji přímo na hlavní server Hitachi. Tyto údaje máte přístupné prostřednictvím databáze Global e-Service. K tomu je potřeba pouze internetové připojení přihlašovací údaje ke službě Global e-Service. Tato služba umožňuje decentralizované řízení Vašeho vozového parku.

Vedoucího pískovny Petra Bedřicha jsme se zeptali Proč jste se rozhodli pro hydraulické rypadlo Hitachi Zaxis 470-5? Splňuje rypadlo Hitachi Vaše očekávání? Jsou provozní náklady výhodné v porovnání s výkony? Výkon a produktivita jsou u strojů vždy nejžádanější, což hydraulické rypadlo Hitachi Zaxis 470-5 splňuje. Dnes má rypadlo najeto 80mth, pracuje naprosto bezporuchově a prokazuje také menší spotřebu se srovnatelnými stroji. Stroj má díky širokým pásům výbornou stabilitu v terénu. Hydraulický systém umožňuje obsluze výbornou manipulaci se strojem a z prostorné kabiny je velmi dobrý a bezpečný výhled na všechny strany. Velkým přínosem je nový motor se vstřikováním paliva typu common rail, který dosahuje velmi účinného spalování a snižuje spotřebu paliva a obsah pevných částic ve výfukových plynech. Podstatný je také originální palivový filtr a motorový olej, ty zajišťují optimální účinnost motoru. Zatím se tato investice jeví velice dobře včetně očekávaných úspor provozních nákladů.

Na závěr

Velká rypadla Hitachi ZAXIS si celosvětově vybudovala pověst vysoce výkonných, spolehlivých a kvalitních stavebních strojů. Těší se velkému zájmu zvláště v těžebních provozech, jak jsme se tentokrát přesvědčili v pískovně Hrušovany. Kvalitní a spolehlivý prodej a servis strojů HITACHI zajišťuje firma AUSTRO Baumaschinen, s.r.o.

hitachi

 

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top