Povrchová těžba v České republice se neobejde bez pásových dozerů Cat

Ve výrobním programu amerického výrobce strojů a zařízení Caterpillar zaujímají pásové dozery významné místo. Z historické perspektivy to byl právě tento typ stroje, který propůjčil strojům Cat celosvětový ohlas.

Do České republiky se prostřednictvím oficiálního dealera, společnosti Phoenix-Zeppelin, dovážejí dozery ve hmotnostní kategorii 7-14 tun (Cat D3K – Cat D6K2) a v kategorii 14-100 tun (Cat D6N – Cat D11T). V článku dnes představíme zástupce nejnovější generace obou kategorií – dozer Cat D6K2 a Cat D7E.

Dozery Cat 11-100 tun

Střední a těžké dozery Cat jsou zkonstruovány tak, aby obstály i v těch nejtěžších podmínkách a byly použitelné jak při těžkých zemních pracích, tak při finální úpravě terénu. Společným znakem dozerů vyšší hmotnostní kategorie je zvýšené hnací kolo pásu (s výjimkou D7E a D6K) a podvozek se širokým rozchodem pásů, zaručující vysokou stabilitu a bezpečnost, například při práci na svažitém terénu. Největší koncentrace těchto strojů u nás je v oblasti severočeské uhelné pánve, kde pracují desítky těchto strojů, mezi nimi také speciální prototypy, vyvinuté speciálně pro potřeby zdejších těžařů.

 

Futuristický Cat D7E nabízí větší výkon při nižších nákladech.

d7Cat D7E - robusní a nezničitelný pracant

Inovační snahy amerického výrobce strojů a náskok v oblasti „zelených“ technologií se naplno projevují u vrcholného modelu Cat D7E, který je jako první stroj svého druhu vybaven kombinovaným diesel-elektrickým pohonem. Srdcem stroje je dieselový motor Cat C9.3 ACERT™ o objemu 9,3 litru a výkonu 235 koní. Tento motor pohání elektrický generátor, jehož proud je pak využíván pro pohon, řídící obvody stroje, klimatizaci, ventilaci, topení, vodní čerpadla a další zařízení. Díky použití elektrických komponentů namísto mechanických obsahuje pohonná jednotka pouze 60 procent pohyblivých dílů ve srovnání s předcházející generací. Elektrický proud je z generátoru k jednotlivým komponentům veden pomocí speciálně pancéřovaných vysokonapěťových kabelů a konektorů, které se používají v armádním průmyslu a vynikají extrémní odolností a vysokou životností.

Pohon D7E neobsahuje převodovku, což se příznivě projevuje na plynulosti jízdy, zejména při změnách směru pojezdu. Nezanedbatelným přínosem kombinovaného pohonu je výrazně nižší spotřeba paliva a ostatních provozních kapalin a také menší opotřebení dílů, čímž klesají náklady na provoz a údržbu. Reálné zkušenosti strojníků, kteří měli tu možnost vyzkoušet si „sedmičku éčko“ v rámci testovacího provozu, hovoří o výborné ovladatelnosti stroje (Cat D7E používá diferenciální řízení, a dozer je tak schopný otočit se na místě se zablokovaným pásem) a také bezkonkurenční spotřebě paliva, pohybující se kolem 21 litrů na mth (testováno při sanačních a rekultivačních pracích).

Integrované technologie pro ještě vyšší efektivitu

Cat D7E je z výroby standardně vybaven přípravou pro instalaci systému AccuGrade pro přesné ovládání a navádění stroje a také systému Cat Product Link pro on-line diagnostiku efektivity provozu. Oba systémy zvyšují efektivitu práce a zvyšují hodnotu stroje při případném odprodeji. -

Typy pracovních nástrojů pro dozer Cat D7E

 • Radlice
  • Univerzální radlice
  • Polouniverzální radlice
  • Přímá radlice
  • Úhlová radlice
 • Zadní příslušenství
  • Rozrývač
  • Naviják
  • Tažný závěs

Cat D7E - technické parametry

Výkon motoru  175 kW 
Objem radlice 5,89 - 6,89 m3 
Provozní hmotnost 25,7 - 28,17 t 

 

Dozery Cat 7-14 tun

Řada malých pásových dozerů Cat je charakteristická výbornou ovladatelností. Přesnou odezvu při řízení zajišťuje hydrostatický pohon, díky němuž dosahují tyto dozery vysoké pojezdové rychlosti při zachování nízké míry vnitřního hluku a při zachování nízké spotřeby paliva.

d6k2
Cat D6K2 vybavený nivelačním systémem pro přesné srovnávání terénu (antény vepředu).

Vlajkovou lodí v této třídě je dozer Cat D6K2, který se výborně hodí například pro dokončovací terénní práce při rekultivacích. Dozer je vybaven funkcí přepínatelných ekonomických režimů, která umožňuje obsluze regulovat otáčky stroje podle aktuálního pracovního zatížení, čímž dochází oproti konvenčním typům strojů k úspoře paliva ve výši 5-22 % (dle typu prováděné práce). Pohonná jednotka je navíc vybavena systémem automatického řízení otáček (AESC), který snižuje otáčky po 5 vteřinách, kdy není stroj pod zatížením. Pro jednoduchou obsluhu je motor dozeru vybaven systémem pasivní regenerace („sám se čistí“, bez zásahu obsluhy) a filtrem pevných částic pro dieselové motory (vydrží bez údržby více než 10 000 mth).

Cat D6K2 - technické parametry

Výkon motoru  118 kW 
Objem radlice 3,07 - 3,55 m3 
Provozní hmotnost 13,1 - 13,9 t 

Závěrem

Dozery Cat jsou jasnou volbou všude tam, kde je požadován nekompromisní výkon a dlouhá životnost. Zájemci o techniku Cat se mohou opřít o komplexní služby, které jim poskytuje oficiální distributor výrobce, společnost Phoenix-Zeppelin. Mezi ně patří například odborné poradenství při nákupu stroje, aktivace telemetrických systémů a správa a vyhodnocení dat, ale také odborná pomoc při financování nákupu.

pz-cat

Text: kolektiv autorů P-Z
Foto: Archiv společnosti  

Více informací naleznete na www.p-z.cz

 

Back to top