Pásová rypadla HITACHI ZX-5


Firma AUSTRO Baumaschinen, s.r.o., smluvní partner firmy HITACHI v České republice, představuje pásová rypadla nové generace, HITACHI ZX – 5. Konkrétně 25 tunové pásové rypadlo HITACHI ZX.

Nová generace rypadel HITACHI série ZX – 5 = lepší efektivita

I při stále rostoucích ekologických požadavcích Evropské Unie, zůstává jednoznačný důraz HITACHI na produktivitu strojů. ZAXIS řada ZX - 5 přináší vskutku převratnou novinku. Stroje jsou nyní standardně osazovány třemi hydraulickými axiálními čerpadly. Ta, ve spojení s hydraulickým systémem TRIAS a HIOS-IIIB (u velkých rypadel) přináší nejen vyšší komfort ovládání stroje, ale hlavně výraznou úsporu spotřeby paliva. Lze konstatovat, že nová generace rypadel HITACHI bude opravdovým měřítkem pro všeobecnou efektivitu a nákladovost provozu rypadel. Oba hydraulické systémy mají exaktnější ovládání hydraulických prvků a vyšší výkon, přičemž si můžete být jisti, že pracovní rychlost stroje neklesá i při nižší spotřebě paliva. Výrobce udává až 10% úsporu oproti předchozímu modelu. Přitom pracujete s vyšším výkonem nejen v režimu Auto-Power-Boost, ale také v režimu Auto-Power-Lift.

Vývoj strojů pro zákazníky

Na základě široké komunikace mezi výrobcem, vlastníky a řidiči hydraulických rypadel řady ZX - 3, vedené po celé Evropě, realizovala společnost HITACHI mnoho vylepšení. Neustále je kladen velký důraz na spolehlivost a dlouhou životnost strojů při nasazení v těch nejnáročnějších podmínkách. Tak, jak jsme byli u značky HITACHI zvyklí, byly opět zesíleny všechny namáhané části podvozku, rámu, výložníku i násady tak, aby byla zajištěna odpovídající spolehlivost a životnost rypadel v běžném provozu i v těch nejtěžších pracovních podmínkách. Důležitý je také vysoký výkon nových motorů ISUZU, splňující požadavky třídy IIIb, nabízející navíc vyšší produktivitu při nižší spotřebě paliva. Motory jsou vybaveny filtry pevných částic s dvoucestným katalyzátorem pro snížení emisí (garantovaná životnost filtru pevných částic je stanovena na 4.500 MTH). Novinkou je i zhášecí systém motoru při „nečinnosti" rypadla. Toto řešení přináší majiteli stroje jistotu minimalizace provozních nákladů, a snížení „opotřebení" rypadla při prostojích, které jsou v konečném efektu vždy jen ztrátou. Řešení je přínosem i díky minimální hlukové zátěži v okolí nasazení stroje. Rovněž použitím nových motorů nedošlo u HITACHI ke změně designu strojů.

Multifunkční ovladač ve stylu automobilových limuzín

Zcela novým, až revolučním řešením je multifunkční ovladač funkcí a programů, které se zobrazují na barevném provozním monitoru. HITACHI se zřejmě inspirovalo u automobilových výrobců, kteří používají v podstatě totožný systém v automobilech vyšší a střední třídy.

ovladac

Ovladač byl navíc umístěn hned vedle pravé ovládací páky hydraulických funkcí. Jejich užívání je díky tomu velice jednoduché a bezprostřední.

Systémy řízení nástrojů (Tool Control)

Na důležitost flexibility příslušenství strojů reaguje HITACHI vývojem systémů řízení nástrojů (Tool Control Systems), s možností v systému přednastavit až 11 rozdílných přídavných zařízení. To znamená, že ovládání regulace potřebného pracovního tlaku oleje a velikosti průtoku oleje, je možné přímo z ovládacího panelu kabiny stroje. K tomu přispívají dvě nové zařazené pomocné cívky, určené pro přídavná zařízení, vyžadujících ještě větší průtok oleje (pouze pro rypadla střední kategorie).

Komfort, dokonalý výhled a bezpečnost

HITACHI neustále vylepšuje pracovní komfort posádky. Nízká záď rypadla ZX – 5 umožňuje i nadále optimální výhled posádky za stroj. Byl zvětšen prostor pro nohy řidiče, a to díky většímu rozsahu nastavení polohy sedačky a většímu prostoru pod multifunkčním LCD zobrazovačem. Nové kabiny jsou přetlakové, a tím je zamezeno pronikání prachových částic z prašného staveniště do pracovního prostoru posádky rypadla. Kabiny splňují požadavky ROPS II. Ačkoliv tato konstrukce kabiny není novinkou a známe ji z řady ZX – 3, je důležité zdůraznit, že tato konstrukce mnohem účinněji chrání obsluhu stroje před zraněním při převrácení stroje přes kabinu.

kabina

Plně nastavitelná, pneumaticky odpružená, komfortní sedačka snižuje únavu řidiče, standardně je i vyhřívaná. Při vývoji nové řady ZAXIS 5 sehrál velkou roli rovněž požadavek na co nejjednodušší údržbu stroje, a to bez ohledu na lokalitu. Nyní můžete na multifunkčním LCD zobrazovači zkontrolovat celou řadu technických informací a provozních parametrů, jako je například stav agregátů, nebo důležitá signalizace stavu zanesení filtru pevných částic. Byl vylepšen přístup ke kondenzátoru klimatizace a chladičům provozních kapalin, a tím došlo k jednodušší údržbě (čištění a výměna). Nyní je i výměna dílů v rámci provozního servisu bezproblémová. Paralelní uspořádání všech tří chladičů (hydraulického oleje, motorového oleje a klimatizace) usnadňuje jejich čištění v rámci běžné údržby stroje.

Text: kolektiv autorů firmy AUSTRO Baumaschinen a Vladimíra Štěpánková
Foto: archiv firmy

 

Back to top