Ringhofferův rok 2017 a konference Ringhoffer 200

Tisková zpráva 27. 4. 2017.

Národní technické muzeum ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd České republiky a zámkem Štiřín pořádá mezinárodní konferenci „Ringhoffer 200. Rodina – podnikání – politika" a podílí se na programech, které se konají pro veřejnost v rámci oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II.

Pražská podnikatelská rodina Ringhofferů spoluvytvářela dějiny Prahy, českých zemí, habsburské monarchie a Československa téměř 174 let. Tento rod ovlivnil průmysl, politiku, krajinu i umění své doby. Co činí rodinu pro historii hospodářství České republiky tak významnou, je její nepřerušená angažovanost, kterou projevovala po několik generací. Každá nová generace rozšířila rodinný majetek, navýšila počet spolupracovníků a zesílila svůj hospodářský vliv. Mnoho Ringhofferových závodů existuje i dnes, můžeme hovořit dokonce o období téměř 250 let, ve kterých se Ringhofferovy závody zapsaly do hospodářského života země. Na mnoha místech České republiky se ještě dnes nacházejí památky a stopy koncernu Ringhoffer. 28. dubna 2017 uplyne 200 let od narození Františka Ringhoffera II., podnikatele a politika, který vybudoval na Smíchově továrnu na železniční vozy a rodinné podnikání i majetek velmi rozšířil.

01

Národní technické muzeum spolu s dalšími partnery připravilo bohatý program oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II., který bude probíhat od 27. dubna do 7. října 2017 v pivovaru Velké Popovice, na zámku ve Štiříně, v rámci Ladova kraje především v Kamenici a v Národním technickém muzeu v Praze. Bude se jednat o komentované prohlídky, vycházky, vyjížďky na kolech, výstavu a další kombinované programy.

Mezinárodní konference „Ringhoffer 200. Rodina – podnikání – politika" se koná ve dnech 24. – 28. května na zámku ve Štiříně a v Národním technickém muzeu v Praze. Na programu konference zazní odborné příspěvky na téma: pět generací rodiny Ringhofferů, Ringhofferové a automobilový průmysl, výroba železničních vozidel, konkurence a ekonomické prostředí, sociální program péče o zaměstnance, odkaz Ringhofferů v krajině a architektuře a další. Během konference budou představeny výrobky firmy Ringhoffer ze sbírek NTM. Hlavním partnerem konference je Plzeňský Prazdroj.

Konference „Ringhoffer 200" bude ve dnech 27. až 28. května 2017 v Praze doplněna o doprovodný program pro širokou veřejnost. V jeho rámci bude ve spolupráci s Českými drahami, a.s. realizována prezentace vozidel z produkce firmy Ringhoffer. Parní motorový vůz M 124.001 „Komarek" z roku 1903 ze sbírky NTM bude během soboty 27. května 2017 několikrát k vidění v provozu na trati mezi Masarykovým nádražím a nádražím Praha-Bubny (přesné informace o jízdním řádu a předprodej vstupenek budou k dispozici na www.ntm.cz od 15. května 2017).

Po oba dny 27. a 28. května 2017 mezi 9. a 17. hodinou bude v areálu budoucího Muzea železnice a elektrotechniky Národního technického muzea na Masarykově nádraží prezentovat produkci firem František Ringhoffer a koncernové Kopřivnické vozovky výstava salonního vozu Aza 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d´Este z roku 1909 (NTM) a salonního vozu Aza 80 prezidenta T. G. Masaryka z roku 1930 (ČD) (vstup zdarma). K vidění bude také otevřená drezína firmy Ringhoffer z roku 1908 (NTM).

Sláva podniku Ringhoffer byla bytostně spojena s pražským Smíchovem, kde byla roku 1852 slavná továrna specializující se zejména na výrobu železničních vozů a později tramvají založena. Ve spolupráci s Dopravním podnikem Hlavního města Prahy připomene dne 27. května 2017 výrobu vozidel městských drah několik jízd historických tramvají na trati Smíchovské nádraží-Anděl-Kotlářka (přesné informace o jízdním řádu budou k dispozici na www.dpp.cz od 15. května 2017).

Kdysi slavná továrna byla již zbourána, přesto se na dnešním Smíchově nachází mnoho zapomenutých památek, které rodinu Ringhofferů připomínají. Jejich objevování budou dne 27. května 2017 věnovány dvě komentované procházky po Smíchově (začátek 10:00 a 14:00, sraz před kostelem sv. Václava na Smíchově, vstup zdarma).

O víkendu 27. a 28. května 2017 je také samozřejmě možné navštívit expozici Muzea městské hromadné dopravy v Praze ve Střešovicích a Národního technického muzea na Letné, které tradičně zpřístupňují řadu výrobků kdysi slavného podniku Ringhofferů (standardní vstupné).

Program oslav naleznete na www.200let.cz a www.ntm.cz
Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mob: +420 774 426 828
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00, Praha 7
www.ntm.cz

 

Back to top