Mezinárodní strojírenský veletrh 2012

Na letošní Mezinárodní strojírenský veletrh přijely firmy ze 32 zemí a podíl zahraničních účastníků poprvé v historii překročil 50 procent. Mimořádná byla účast ze zemí s rychle rostoucí ekonomikou, tzv. skupiny BRIC. Ve srovnání s loňskem se obsazená výstavní plocha zvýšila o 8 procent a přibližně každá druhá expozice prezentovala technologické inovace, často špičkové světové úrovně.

Nejlepší exponáty se ucházely o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila pět hlavních cen, které získaly společnosti Mesing, Vítkovice Power Engineering, Carl Weiss, Kuličkové šrouby Kuřim a Olympus. Čestná uznání patří vystavovatelům Blumenbecker Prag, Vítkovice Mechanika, VÚTS, LAC, Arburg, Siemens, Tajmac-ZPS a AGI.

Další zajímavé novinky

Nejmodernější nástroje k řezání závitů byly k vidění v expozici EMUGE –FRANKEN. EMUGE –FRANKEN je sdružení firem, které nabízí špičkovou technologii v oblasti řezání závitů, kontroly upínání a frézování. Touto činností se zabývá více než 80 let. K nejvíce rozšířeným odvětvím patří vedle automobilového průmyslu energetický a letecký průmysl, strojírenství a investiční výstavba. Na veletrhu předvedla nový produkt – kleštinový upínač se zrychlovací převodovkou pro synchronní řezání závitů na CNC strojích

Ukázkou ochrany před povodněmi byl obojživelný transportér

Novinkou v expozici České protipovodňové asociace byl Obojživelný transportér PTS 3, který slouží k evakuaci a transportu osob a materiálu při povodních. Vybaven je tzv. žralokem – jeho hroty umožňují rozlamování ledových ker. Jde o majetek Hasičského záchranného sboru Hlučín ve Slezsku.

Mechatronická sprcha z ČVUT šetří vodu i peníze

Mechatronická sprcha v expozici Českého vysokého učení technického v Praze zaujala řadu návštěvníků Mezinárodního strojírenského veletrhu. Záměrem skupiny mladých inženýrů Mechatroniky, kteří se věnují chytrým řešením zařízením pro každodenní použití, bylo vyřešit letitý problém, kdy při spuštění sprchy začne téci nejdříve studená voda, která odteče do odpadu, čímž se zbytečně plýtvá vodou.

Nejmodernější tlumiče rázu

Tlumiče nárazu prezentovala firma BIBUS s.r.o. Během každého výrobního procesu dochází ke vzájemnému pohybu funkčních částí strojů. Jakýkoli pohybující se objekt má kinetickou energii a pokud je zastaven, pohlcení této energie může mít za následek destruktivní rázové síly. Právě k tomu slouží tlumiče rázu.

Pece na míru na MSV

Firma BVD PECE, spol s r.o., nabídla širokou škálu pecí pro kovozpracující průmysl, keramiku a sklářské pece. Všechny pece zhotovuje podle přání zákazníků. Na trhu působí 21 let a za tuto dobu dodala tato česká firma několik tisíc pecí pro tato odvětví. Své výrobky, zejména nestandardní sklářské pece vyváží především do Švýcarska, Francie, Německa, Nizozemska, Vietnamu, do dalších zemí Asie, ale i do USA.

Pilous na veletrhu opět s novinkami

Pásové pily ARG prezentuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu firma Pilous – pásové pily, spol. s r.o. Všechny typy těchto strojů se vyznačují mimořádnou stabilitou, velmi robustními odlitky a přesností opracování. To vše společně s přesným tvrdokovovým vedením pásu zaručuje pohlcování vibrací, vysokou přesnost řezu a životnost pilových pásů.

Špičková měřidla v expozici firmy Kuboušek

Více než 9000 produktů do více než sto zemí světa dodává společnost Mitutoyo, kterou v České republice zastupuje firma Kuboušek s.r.o. Ta je autorizovaným partnerem pro prodej a servis veškeré měřící techniky firmy Mitutoyo pro Českou a Slovenskou republiku už od roku 1990. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu představilo komplexní řadu měřící techniky. Většina měřidel má digitální výstup nebo zpracování dat na PC odpovídajícím měřícím nebo obslužným programem.

Zastoupení Indie

Partnerskou zemí MSV 2012 byla vyhlášena Indie, kterou na veletrhu zastupovalo 135 firem z různých strojírenských a průmyslových oborů. Význam projektu India Show podtrhla návštěva indické delegace vedené ministrem obchodu a průmyslu Anandem Sharmou.
V průběhu veletrhu bylo podepsáno několik memorand o vzájemné spolupráci, proběhla celá řada oficiálních i neformálních jednání a jejich účastníci se shodli, že India Show na strojírenském veletrhu významně přispěla k rozvoji obchodních kontaktů mezi oběma zeměmi.

Účast Ruska a zahraniční delegace

Čestným hostem letošního ročníku bylo Rusko s účastí 90 firem. Veletrh navštívila řada VIP hostů v čele s prezidentem i premiérem České republiky, ministrem indické vlády, náměstky ministra obchodu a průmyslu USA, Ruska a Běloruska a dalšími. Zahraniční delegace přicestovaly z Ruska, Číny, Brazílie, USA, Rakouska, Švédska, Švýcarska, Běloruska a dalších zemí. Mezinárodní rozměr veletrhu potvrdilo také patnáct oficiálních expozic zahraničních zemí.

Klíčová témata

Mimořádně obsáhlý byl doprovodný program, během pěti dnů se uskutečnilo více než padesát mezinárodních konferencí, seminářů a workshopů. Ke klíčovým tématům patřily možnosti energetických úspor, průmyslová automatizace a spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. Akce na podporu zahraničního obchodu se nově zaměřily také na vzdálenější teritoria jako Filipíny, Malajsii nebo Libyi.

JobFair MSV

Součástí letošního ročníku byl jednodenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, kterého se zúčastnilo dvacet významných společností hledajících nové zaměstnance. Návštěvnost přesáhla hranici 9000 zájemců o práci.

Stálice veletrhů

Velkou návštěvnost měly expozice pravidelných účastníků strojírenských veletrhů např. firmy dodávající hutní materiály - Union Ocel, Gama Ocel, Salzgitter, Kovintrade, Ferona, firmy vyrábějící ochranné a sněhové řetězy - pewag a Česká řetězárna, firmy dodávající oleje a maziva - Fuchs oil, Total, Cematech Hennlich, strojírenské firmy – Strojírny Olšovec, Železárnie Podbrezová, firmy dodávající hydraulické systémy – Charvát Group, Rexroth Bosch Group, Everfit, třídící techniku – EuroSitex, Skako, Rox, AL-MO, firmy nabízející vážící systémy – RVS Chodov, Formát 1, ad. Na veletrhu nechyběly ani expozice středních a vysoký škol - jmenovaná ČVÚT Praha, VÚT Brno, Technická univerzita Liberec ad. samozřejmě bankovní a leasingové společnosti.

Setkávání lidí v oboru je vždy přínosem, jak pro vystavující, tak pro návštěvníky. Letošní Strojírenský veletrh přinesl opět mnoho inovací, nápadů a pozitivního myšlení pro vývoj naší republiky.
Z MSV z Brna zdraví Vladimíra Štěpánková

 

 

Vladimíra Štěpánková

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Média

 

Back to top